Rząd PiS rozszerza działanie Karty Polaka na cały świat. Prezydent RP podpisał ustawę

 

Karta Polaka obejmie swoim działaniem wszystkie kraje świata. Nowelizację dokumentu, który potwierdza przynależność do narodu polskiego podpisał prezydent Andrzej Duda.

Obecnie Karta przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Osoby ubiegające się o dokument muszą wykazać swój związek z polskością m.in. bierną znajomość języka polskiego oraz polską narodowość rodziców lub dziadków.

Rozszerzenie działania Karty to znakomita wiadomość dla Polaków poza granicami Ojczyzny – powiedział poseł i były szef MSZ Jan Dziedziczak. Przypomniał, że około 20 mln naszych rodaków nie ma polskiego obywatelstwa.

– Wielu z naszych rodaków posiada podwójne obywatelstwo – polskie i kraju, w którym aktualnie mieszka. Jest duża grupa naszych rodaków, którzy z różnych przyczyn, chociażby historycznych, jak Polacy na terenie dawnego Związku Sowieckiego, czy zupełnie innej przyczyny, ale także w wyniku zawirowań historycznych, jak Polacy w Ameryce Południowej – nie mają polskiego obywatelstwa. Utożsamiają się z Polską, utożsamiają się z polskością, dbają o Polskę, ale dokumentu potwierdzającego podwójne obywatelstwo niestety nie mają. Karta Polaka jest właśnie dla nich. Rząd Prawa i Sprawiedliwości rozszerza tę kartę nie tylko na kraje dawnego Związku Sowieckiego, ale i na cały świat – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Po nowelizacji z 2016 r. posiadacze Karty Polaka, jeśli przyjadą do Polski na stałe, otrzymają bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, a po roku obywatelstwo polskie.

Mogą też liczyć na pomoc w okresie adaptacji – m.in. świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów zagospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl