Dwa okręty wyjdą z portu wojennego w Gdyni

Dwa okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO: okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” oraz estoński niszczyciel min ENS „Admiral Cowan” wyjdą dziś z portu wojennego w Gdyni.

Jak poinformował w komunikacie kpt. mar. Piotr Wojtas, oficer prasowy Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO, w najbliższych miesiącach Zespół będzie prowadził operacje przeciwminowe i weźmie udział w wielonarodowych ćwiczeniach na Bałtyku. Do dwóch okrętów – polskigo i estońskiego – dołączą jeszcze cztery niszczyciele min z Belgii, Holandii, Niemiec i Norwegii. Zespół odwiedzi porty Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i w Szwecji. Głównym zadaniem Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych.

Okręty Zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem „Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia, reagowania w sytuacjach kryzysowych i ewakuacji ludności cywilnej z zagrożonych rejonów. Polska Marynarka Wojenna objęła dowodzenie nad Stałym Zespołem Obrony Przeciwminowej NATO w styczniu tego roku.

 Okrętem dowodzenia został ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Na jego pokładzie zaokrętowany jest międzynarodowy sztab składający się głównie z polskich oficerów Marynarki Wojennej. Dowódcą Zespołu został komandor porucznik Piotr Sikora. Od 17 stycznia okręty Zespołu odwiedziły 15 portów w Niemczech, Holandii, Belgii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, na Wyspach Owczych, w Islandii, Norwegii i w Danii. ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” pełni funkcję okrętu dowodzenia Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO po raz drugi. Po raz pierwszy stanął na czele Zespołu w styczniu 2010 roku.

Wówczas okręt prowadził działania na morzach: Bałtyckim, Północnym, Norweskim, Śródziemnym i na Ocenie Atlantyckim. W komunikacie czytamy, że ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” to nowoczesny, wielozadaniowy okręt dowodzenia. Spełnia wszystkie wymagania okrętu wojennego NATO oraz światowe standardy, stawiane jednostkom pływającym. Wyposażony jest w najnowsze systemy łączności i dowodzenia pozwalające na sprawowanie kontroli nad zespołami okrętowymi prowadzącymi skomplikowane zadania przeciwminowe.

„Czernicki” ma możliwość zaopatrywania na morzu okrętów w żywność, paliwo i amunicję oraz prowadzenia drobnych remontów. Może także służyć jako okręt-baza, w tym dla żołnierzy jednostek specjalnych. W latach 2002 – 2003 uczestniczył w misji „Enduring Freedom” i „Iraqi Freedom” na Zatoce Perskiej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl