Rusza Dragon-17 – największe tegoroczne ćwiczenie Wojska Polskiego

17 tys. żołnierzy weźmie udział w największym tegorocznym ćwiczeniu Sił Zbrojnych RP – Dragon-17, które odbędzie się w dniach 25-29 września – poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak.

„To przedsięwzięcie szkoleniowe o charakterze obronnym, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw z działaniami wojsk, zgodnie z wojennym przeznaczeniem oraz doskonalenie ich współdziałania z Wojskami Obrony Terytorialnej i organami administracji publicznej w ramach połączonej operacji obronnej prowadzonej na części terytorium państwa” – tak Szczepan Głuszczak opisywał ćwiczenia Dragon-17.

Manewry odbędą się na terenie Polski; Dragon-17, to ćwiczenie narodowe, w którym wezmą jednak udział inne państwa NATO oraz kraje partnerskie Sojuszu.

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz WOT. W ćwiczeniu weźmie udział około 17 tys. żołnierzy oraz 3500 jednostek sprzętu i uzbrojenia wojskowego z Polski i 11 innych państw: Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii Gruzji i Ukrainy.

Siły Zbrojne RP będą współdziałać z pododdziałami NATO przerzuconymi do regionu w ramach eFP – Enhanced Forward Presence – tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności pododdziałów Sojuszu a także pododdziałami Amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT – Armored Brigade Combat Team), które przybyły do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Ćwiczenie jest podsumowaniem pierwszej zmiany sojuszniczych pododdziałów, stacjonujących rotacyjnie w Polsce i innych krajach regionu.

Ćwiczenie ma być sprawdzianem reakcji zarówno na zagrożenia konwencjonalne, jak i hybrydowe. Hipotetyczny scenariusz zakłada m.in.: roszczenie praw jednego z państw sąsiedzkich do dostępu do surowców energetycznych, próbę destabilizacji sytuacji politycznej, dezorganizacji funkcjonowania organów administracji państwowej i samorządowej oraz próbę opanowania spornego terytorium.

„Poszczególne epizody taktyczne stanowią pełne spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. Będziemy mogli obserwować działania wojsk pancernych, zmechanizowanych i powietrznodesantowych, wspieranych przez wojska inżynieryjne, czy artylerię, a w powietrzu zadania na ich korzyść realizować będą samoloty odrzutowe, transportowe, śmigłowce oraz bezzałogowe statki latające” – podkreślił rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak dodał, współdziałanie będą ćwiczyli także marynarze, czy wojska specjalne.

„Jednocześnie realizowana będzie walka w środowisku informacyjnym, także w ramach cyberobrony. Informatycy oraz osoby odpowiedzialne za systemy łączności będą istotnym elementem ćwiczenia” – zapewnił Szczepan Głuszczak.

Głównym ćwiczącym będzie 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana; głównym miejscem ćwiczenia będzie poligon Drawsko, gdzie będą prowadzone działania obronno-opóźniające. W planie jest przemieszczenie pododdziałów czołgów na dużą odległość, wykonanie kontrataku oraz przeprowadzenie taktycznego desantu śmigłowcowego.

Na poligonach morskich przewidziano ćwiczenie obrony odcinka wybrzeża we współdziałaniu z wydzielonymi siłami Marynarki Wojennej RP oraz pododdziałów przeciwlotniczych ze strzelaniami rakietowymi włącznie.

Planowane jest także wykonanie dwóch dużych przepraw w okolicach Nowogrodu i Dęblina z pokonaniem przeszkody wodnej. Ponadto w rejonie lotniska Szymany zostanie przeprowadzony międzynarodowy desant spadochronowy z zajęciem wskazanego obiektu.

Wszystkie działania będzie wspierało lotnictwo, wypełniające zadania transportowe, rozpoznawcze i wsparcia bezpośrednich działań.

Szczepan Głuszczak podkreślił, że „wszystkie działania szkoleniowe prowadzone przez Polskę, państwa Sojuszu oraz partnerskie są bardzo transparentne”. Jak dodał, na ćwiczenia zapraszane są media, a ich przebieg monitorują obserwatorzy zgodnie z Dokumentem Wiedeńskim; ćwiczenie jest planowe, odbywa się cyklicznie, co dwa lata i ma charakter całkowicie obronny.

Wstępna część ćwiczenia obejmująca przegrupowanie się w rejon prowadzenia działań oraz osiąganie gotowości rozpocznie się w pierwszym tygodniu września.

W poprzedniej edycji ćwiczenia Dragon wzięło udział ponad 6 tys. żołnierzy, w tym ponad 700 z krajów sojuszniczych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl