fot. PAP/Piotr Nowak

Senat poparł ustawę dot. ratyfikowania polsko-amerykańskiej umowy o zwiększeniu liczebności wojsk USA w Polsce

Senat poparł ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikowania polsko-amerykańskiej umowy dotyczącej zwiększenia liczebności amerykańskich wojsk w Polsce. Zarówno szef MON, jak i ambasador USA zaznaczają, że to ważne wydarzenie, zacieśniające relacje między naszymi państwami.

Ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnieniu współpracy obronnej Sejm uchwalił 17 września. Podpisali ją 15 sierpnia w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Umowa jest uzupełnieniem ubiegłorocznych deklaracji prezydentów obu państw, w których zapowiedziano zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego. Obecnie liczy on ok. 4,5 tys. żołnierzy. Umowa zakłada zwiększenie o co najmniej tysiąc kolejnych.

https://twitter.com/Marek_Pek/status/1311402606867156994

Nowa umowa bardziej szczegółowo określa status i warunki regulujące pobyt sił zbrojnych USA, w tym członków sił zbrojnych i personelu cywilnego oraz członków rodzin. Aneksy do umowy regulują kwestie infrastruktury i wsparcia logistycznego zapewnianych przez Polskę.

W Senacie nad ustawą pracowały senackie Komisje Spraw Zagranicznych i Obrony. Senator PiS Jerzy Czerwiński z Komisji Obrony wskazywał na korzyści płynące z ratyfikacji umowy.

– Ta umowa zmienia sposób stacjonowania wojsk amerykańskich, teraz będzie to trwała obecność. To jest ważne, z rodzinami, z pracownikami cywilnymi itd. Korzyści związane z podpisaniem tej umowy to m.in. korzyści geopolityczne, podniesienie rangi Polski, korzyści obronne związane z innowacyjnością, korzyści wojskowe, czyli związane z budową infrastruktury – powiedział Jerzy Czerwiński.

„Kolejny krok za nami” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Z kolei ambasador USA w Polsce napisała, że to „kolejny kamień milowy we współpracy obronnej między naszymi krajami”. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl