fot. PAP/EPA

USA: D. Trump podpisał ustawę oddalającą widmo „shutdownu”

Prezydent Donald Trump podpisał w środę prowizoryczną ustawę budżetową, która pozwoli na uniknięcie „zamknięcia” federalnej administracji do 11 grudnia. Ustawa była konieczna ze względu na rozpoczynający się w czwartek nowy rok fiskalny w USA.

Uchwalone przez Kongres w ubiegłym tygodniu prawo zakłada przedłużenie finansowania federalnych agencji, instytucji oraz programów socjalnych na dotychczasowym poziomie. Przyjęcie prowizorycznej ustawy było konieczne ze względu na brak działań kontrolowanego przez Republikanów Senatu w sprawie 12 corocznych ustaw gwarantujących finansowanie agencji.

W przeszłości polityczny impas co do budżetu wielokrotnie doprowadzał do „zamknięcia” (shutdown) administracji, co w praktyce oznaczało przerwanie pracy wielu rządowych instytucji. Podczas rządów Trumpa takie sytuacje zdarzały się dwukrotnie, a trwający 35 dni shutdown na przełomie 2018-2019, wywołany sporem wokół finansowania muru na granicy z Meksykiem, był najdłuższym takim okresem w historii.

Jak zauważa AP, kształt przyszłego budżetu zależeć będzie od wyniku listopadowych wyborów prezydenckich, a z uwagi na harmonogram konieczne może być przyjęcie kolejnego przedłużenia obecnych wydatków.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl