fot. pixabay.com

Od czwartku obowiązuje akcyza na płyn do e-papierosów

Od dziś obowiązuje akcyza na płyn do e-papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich. Ministerstwo Finansów wskazuje, że celem wprowadzenia akcyzy jest przede wszystkim polityka prozdrowotna rządu.

W 2019 roku co czwarty dorosły Polak był konsumentem nikotyny. Dostępność i niska cena e-papierosów sprawia, że ich palenie jest powszechne, szczególnie wśród młodzieży. A to ma ogromny wpływ na zdrowie – choć nie tylko. Resort finansów zaznacza, że uzależnienie powodujące choroby, ma istotny wpływ na wzrost kosztów leczenia, przez to także wzrastają wydatki na publiczną służbę zdrowia. Stąd też decyzja, by od dziś wprowadzić akcyzę na płyn do e-papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich.

Aby firmy mogły się na to przygotować, zagwarantowano dodatkowy czas na dostosowanie się do regulacji akcyzowych poprzez wprowadzenie w 2018 roku stawki zerowej. Ze względu na pandemię przedłużono ten okres o 3 miesiące. Teraz, kiedy firmy wznowiły funkcjonowanie, nie ma argumentów dla dalszego wydłużania zaniechania poboru podatku – tłumaczy MF.

W stosunku do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich wysyłanych poza Polskę, podmioty nadal nie będą obciążone akcyzą. Podatek ten dotyczy wyłącznie wyrobów skonsumowanych na terytorium naszego kraju.

 

TV Trwam News

drukuj