W Gdyni odbędą się uroczystości pogrzebowe ofiar zbrodni komunistycznej, bohaterów Marynarki Wojennej

W Gdyni rozpoczną się dziś państwowe uroczystości pogrzebowe ofiar zbrodni komunistycznej, bohaterów Marynarki Wojennej i ich rodzin. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

O godz. 17.00 w Kościele Marynarki Wojennej na Oksywiu sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa trzech małżonek oficerów broniących polskiego wybrzeża. Po niej kondukt pogrzebowy uda się na cmentarz Marynarki Wojennej. Jutro natomiast odbędzie się uroczysty pogrzeb państwowy oficerów, podoficerów i marynarzy – ofiar zbrodni komunistycznej.

Będzie to już drugi akt, wzorem ubiegłorocznego pogrzebu trzech komandorów, symbolicznego powrotu bohaterów – marynarzy nad Bałtyk, oddania im hołdu i uczczenia ich pamięci.

Poprzez złożenie ich prochów na gdyńskim Oksywiu wypełniona zostanie wola wiceadmirała Józefa Unruga – wskazuje Jan Hlebowicz, asystent prasowy Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

– Akt symbolicznego powrotu bohaterów Marynarki Wojennej, ofiar zbrodni komunistycznej, to wypełnienie woli wiceadmirała Józefa Unruga, który sam spocznie jesienią tego roku w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu. Jego życzeniem było godne uhonorowanie przedstawicieli floty, którzy razem z nim walczyli w obronie polskiego wybrzeża, a po wojnie zostali haniebnie oskarżeni za niepopełnione zbrodnie, a następnie niewinnie straceni. Jest to kolejna uroczystość, która – wzorem ubiegłorocznego pogrzebu trzech komandorów – jest symbolicznym aktem powrotu polskich bohaterów, oficerów marynarki wojennej i ich rodzin, nad Bałtyk. Jest formą oddania hołdu i uczczenia pamięci – podkreśla Jan Hlebowicz.

Wśród wojskowych, którzy prochy zostaną jutro złożone w Kwaterze Pamięci na gdyńskim Oksywiu, są m.in. kontradmirał Adam Mohuczy, komandor pilot Kazimierz Kraszewski czy kapitan marynarki Adam Dedio.

Msza św. pogrzebowa poprzedzająca uroczysty pochówek sprawowana będzie o godz. 10.00 na pokładzie Okrętu – Muzeum ORP „Błyskawica”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl