Gruzja zamknęła przestrzeń powietrzną dla syryjskich linii lotniczych

W odpowiedzi na uznanie przez Damaszek niepodległości Abchazji i Osetii Południowej, separatystycznych gruzińskich regionów, Gruzja zamknęła przestrzeń powietrzną dla syryjskich linii lotniczych – informuje Reuters.

„Potwierdzam, że gruzińska przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla dwóch syryjskich linii lotniczych: Syrian Air i Cham Wings” – powiedział agencji Reutera Gocza Mezwriszwili, szef gruzińskiej służby żeglugi powietrznej. Są to jedyne syryjskie linie latające między Syrią i Rosją.

W związku z decyzją władz w Tbilisi loty między Syrią a Rosją będą dłuższe o 30 minut – podaje Reuters.

Radio Swoboda informuje, że syryjskie samoloty już od tygodnia latają nad Morzem Kaspijskim, wzdłuż wybrzeża Azerbejdżanu.

Pod koniec maja MSZ w Damaszku poinformowało, że Syria uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Wcześniej tego dnia władze Osetii Płd. podały, że decyzja o nawiązaniu „stosunków dyplomatycznych pomiędzy Osetią Południową i Syrią weszła dziś rano w życie”. Decyzję Damaszku potępiła Gruzja, a 5 czerwca MSZ w Tbilisi poinformowało o rozpoczęciu procesu zerwania stosunków dyplomatycznych z Syrią.

Abchazja to separatystyczny region Gruzji. Wraz z Osetią Płd. ogłosiła niepodległość po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku. Układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym z obydwoma separatystycznymi regionami Gruzji zawarła Rosja. W ślad za nią oba samozwańcze państwa zostały uznane oprócz Syrii przez Wenezuelę, Nikaraguę i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Abchazję i Osetię Płd. za ziemie okupowane przez Rosję.

PAP/RIRM

drukuj