Syria: blisko 100 ugrupowań opozycji akceptuje rozejm

Prawie 100 ugrupowań rebelianckich zgodziło się respektować amerykańsko-rosyjskie porozumienie o rozejmie w Syrii. Poinformował dziś o tym Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) grupujący syryjską opozycję.

„Frakcje Wolnej Armii Syryjskiej i zbrojnej opozycji doszły do porozumienia w sprawie respektowania rozejmu, który potrwa dwa tygodnie” – podał Komitet.

Utworzono komisję, która będzie nadzorować i koordynować realizację zawieszenia broni. Na jej czele stanie Riad Hidżab, były premier Syrii.

Wysoki Komitet Negocjacyjny podkreślił także swoje zaangażowanie na rzecz politycznego rozwiązania sytuacji w Syrii, przewidującego proces transformacji, w którym nie będzie miejsca dla prezydenta „Baszara el-Asada i jego kliki”.

HNC zaznaczył też, że reżim w Damaszku i jego sojusznicy nie mogą kontynuować wrogich operacji przeciwko grupom opozycji pod pretekstem walki z terroryzmem.

Uzgodnione przez USA i Rosję wstrzymanie walk w Syrii ma wejść w życie o północy z piątku na sobotę (godz. 23.00 w piątek w Polsce). Najpóźniej dziś do południa ugrupowania opozycyjne miały zgłosić Stanom Zjednoczonym albo Rosji, czy przystępują do rozejmu. Nie wiadomo, czy jakiekolwiek ugrupowanie odmówiło zastosowania się do zawieszenia broni.

Wynegocjowany rozejm nie obejmuje wstrzymania operacji militarnych przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu (IS) czy Frontowi Al-Nusra, będącemu lokalnym odgałęzieniem Al-Kaidy.

Syryjski rząd oświadczył, że będzie respektował porozumienie, ale zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na wszelkie ataki. Trwający niemal pięć lat konflikt zbrojny w Syrii spowodował ponad 260 tys. śmiertelnych ofiar.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl