fot. flickr.com

Dr Wosek: Celem Talibów jest odzyskanie władzy w Afganistanie

Celem Talibów jest odzyskanie władzy w Afganistanie – wskazuje dr Wojciech Wosek. Ekspert ds. bezpieczeństwa i zagrożeń terrorystycznych skomentował wczorajszy zamach bombowy przeprowadzony w Kabulu przez to fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie.

W ataku zginęło co najmniej 35 osób. Do zdarzenia doszło w zachodniej części Kabulu po tym, jak eksplodował samochód-pułapka.

Celem zamachu – jak powiedział rzecznik talibów – był autokar przewożący członków afgańskich służb wywiadowczych. Zamachowcy przez 2 miesiące przed atakiem śledzili poczynania wywiadu. Wg kabulskiej policji, pojazdem podróżowali pracownicy ministerstwa ds. górnictwa i ropy naftowej.

Dr Wojciech Wosek przypomina, że konflikt z Talibami trwa od momentu, kiedy ugrupowanie to zostało odsunięte od władzy w Afganistanie.

– Konflikt z Talibami tak naprawdę trwa cały czas od czasu obalenia władzy w Afganistanie. Kiedy siły koalicyjne były bardzo duże, to gdzieś te siły Talibów zostały rozbite, ale do ataków terrorystycznych dochodziło praktycznie cały czas. Nasiliły się one w ostatnim czasie, kiedy tzw. Państwo Islamskie zaczęło przegrywać też na swoich rdzennych terenach, a wspomaga Talibów, ponieważ obydwie organizacje mają podłoże sunnickie i bardzo się wspierają – podkreśla dr Wosek.

Od stycznia br. w Afganistanie zginęły łącznie 1662 osoby. 20 proc. z nich przypada na Kabul. Od początku roku miało tu miejsce 10 poważnych zamachów.

Wczorajszy atak nastąpił 2 tygodnie po zamachu na meczet w Kabulu, za który odpowiedzialność wzięło tzw. Państwo Islamskie. Zginęły w nim 4 osoby.

RIRM

drukuj