Caritas Polska z dofinansowaniem od Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Caritas Polska otrzymała dofinansowanie z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa spraw Zagranicznych RP na realizację trzech projektów pomocy humanitarnej w Autonomicznym Regionie Irackiego Kurdystanu, Jordanii i na Ukrainie.

Dzięki dofinansowaniu ze środków publicznych Caritas Polska kontynuować będzie świadczenie pomocy najbardziej potrzebującym, w tym uchodźcom i uchodźcom wewnętrznym, w regionach dotkniętych skutkami wojen i konfliktów. Wszystkie trzy projekty rozpoczną się w sierpniu 2017 i będą realizowane również w roku 2018.

W Autonomicznym Regionie Irackiego Kurdystanu prowadzony będzie projekt z zakresu opieki medycznej pt. „Zapewnienie podstawowej i ginekologicznej opieki zdrowotnej w prowincjach Erbil i Dohuk”. Projekt realizowany wspólnie z Wyższą Szkołą św. Elżbiety z Bratysławy pozwoli na zwiększenie dostępu do profesjonalnej opieki medycznej dla uchodźców wewnętrznych i ludności lokalnej. Pomoc będzie świadczona przez kliniki stacjonarne i klinikę mobilną w nieformalnym obozie Ozal City pod Erbilem, a także w wioskach i w obozie dla przesiedleńców wewnętrznych Dawoodia, w prowincji Dohuk.

W Jordanii Caritas Polska kontynuować będzie pomoc w zapewnieniu uchodźcom syryjskim dachu nad głową poprzez realizację projektu pt. „Wsparcie uchodźców syryjskich i najuboższych Jordańczyków w zakresie schronienia”, prowadzonego we współpracy z Caritas Jordania. Rodziny szczególnie potrzebujące pomocy otrzymają karty bankomatowe, zasilane co miesiąc określoną kwotą w celu pokrycia kosztów wynajmu mieszkania. Dzięki temu beneficjenci będą mogli łatwiej pokonywać życiowe trudności, takie jak niestabilność zamieszkania, zadłużenie czy brak odpowiedniego wyżywienia i opieki medycznej.

Projekt we wschodniej części Ukrainy pt. „Funkcjonowanie czterech gabinetów medyczno-socjalnych na wschodniej Ukrainie” ma na celu zwiększenie dostępu do usług medycznych dla najbardziej wrażliwych grup uchodźców oraz społeczności lokalnej tj. emerytów, dzieci, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych, ludzi ubogich. We współpracy z Caritas Spes Ukraina utworzone zostaną dwa nowe gabinety medyczno-socjalne w Krzywym Rogu i Mariupolu, a gabinety w Charkowie i Bierdiańsku zostaną rozszerzone o dodatkowe usługi, w tym badania USG.

caritas.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl