fot. twitter.com

Rosja: MSZ poinformowało o wygaśnięciu traktatu o przyjaźni z Ukrainą

MSZ Rosji poinformowało w poniedziałek o zakończeniu obowiązywania zawartego w 1997 roku pomiędzy Rosją i Ukrainą traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie. Dekret o wygaśnięciu traktatu podpisał jesienią 2018 roku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

„1 kwietnia 2019 roku przestał obowiązywać traktat o przyjaźni, współpracy i partnerstwie pomiędzy Federacją Rosyjską i Ukrainą, podpisany w Kijowie 31 maja 1997 roku” – głosi oświadczenie MSZ Rosji opublikowane na oficjalnym portalu prawnym FR.

Władze Ukrainy uzasadniły nieprzedłużanie traktatu z 1997 roku dokonaną przez Rosję aneksją ukraińskiego Krymu i sytuacją na wschodzie kraju, gdzie prorosyjscy separatyści powołali samozwańcze „republiki ludowe”.

Traktat o przyjaźni między Ukrainą a Federacją Rosyjską został podpisany w 1997 roku i wszedł w życie w 1999 roku. Został zawarty na 10 lat. Jego działanie przedłużało się automatycznie na kolejne 10-letnie okresy, jeżeli żadna ze stron nie wyrażała woli wyjścia z układu co najmniej na sześć miesięcy przed upływem kolejnego okresu.

Gdy w sierpniu zeszłego roku Poroszenko zapowiedział, że nie przedłuży traktatu, MSZ Rosji ostro skrytykowało tę decyzję. Z kolei media rosyjskie oceniały, że dokument stracił swoje znaczenie, gdyż – ich zdaniem – sformułowania w nim zawarte utraciły sens przy uwzględnieniu obecnego stanu stosunków obu państw.

PAP/RIRM

drukuj