Prezydent A. Duda: Drzwi UE muszą być otwarte na nowe kraje

W interesie Polski i Europy jest to, aby drzwi UE pozostawały otwarte – podkreślił prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z przywódcą Gruzji Giorgim Margwelaszwilim. W ocenie prezydenta zamknięcie się na przyjęcie nowych państw oznacza początek końca UE. Gruzja podpisała umowy stowarzyszeniowe z UE w 2014 roku.

Pod koniec listopada odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że aby UE mogła się dalej rozwijać, musi mieć perspektywę powiększania.

– UE, żeby mogła się rozwijać, przetrwać, żeby była tym, czego wszyscy od niej oczekujemy, a więc żeby była konkurencyjna gospodarczo, ekonomicznie wobec wielkich gospodarczych potęg światowych, musi mieć perspektywę poszerzania się, przyjmowania do UE nowych członków, a tym samym powiększania swojego potencjału ludzkiego, demograficznego, przede wszystkim także gospodarczego. To oznacza, że drzwi UE muszą być otwarte, a to oznacza, że kraje, choćby partnerstwa wschodniego, muszą mieć perspektywę przyjęcia do UE – powiedział Andrzej Duda.

Ostatni raz szczyt Partnerstwa Wschodniego odbył się w 2015 r. w Rydze. Negocjacje nad tekstem deklaracji na listopadowy szczyt już się zakończyły.

Przedstawiciele państw unijnych zgodzili się, że Wspólnota uzna europejskie aspiracje Ukrainy, Mołdawii i Gruzji.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl