fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent A. Duda zaapelował o kupowanie polskiego mleka, a nie sprowadzanie go z zagranicy

Prezydent Andrzej Duda zachęca polskich konsumentów, by kupowali więcej polskich produktów mlecznych, a do zakładów przetwórczych apelował, aby nie sprowadzały mleka z zagranicy. „Ogromny trud polskich rolników powinien być przez nas wszystkich doceniany” – mówił.

Podczas konferencji prasowej w Kamionnej prezydent poinformował, że wspólnie z ministrem rolnictwa Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał z miejscowymi gospodarzami m.in. o sytuacji na rynku mleka, która jest – jak mówił – „niezła”. Zaznaczył jednak, że oczekuje uczciwego traktowania rolników przez zakłady przetwórcze.

„Bardzo byśmy chcieli, żeby przede wszystkim zakłady, które zajmują się przetwórstwem mleka, traktowały polskich rolników uczciwe, (żeby) nie sprowadzały mleka z zagranicy, w sytuacji, kiedy tego mleka na naszym rynku jest tak bardzo dużo, i kiedy polski rolnik szuka dla tego mleka zbytu” – powiedział.

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że w porównaniu do innych krajów konsumpcja mleka i przetworów mlecznych jest stosunkowo niewielka, co prowadzi do tego, że 30-40 proc. produktów mlecznych jest z Polski eksportowanych. Zachęcał więc polskich konsumentów, aby kupowali więcej polskich produktów, a do zakładów przetwórczych zaapelował, aby nie sprowadzały do Polski mleka z zagranicy, a kupowały je od polskich rolników.

Prezydent podkreślił, że takie działania wsparłyby polskich producentów i rolników.

Andrzej Duda przekonywał, że dobry stan polskiego rolnictwa jest „wielką zasługą polskich rolników i ich ogromnego trudu”, który – jak zaznaczył – „powinien być przez nas wszystkich doceniany”. Przypomniał, że o ogromnym znaczeniu rodzimego rolnictwa przekonują się kraje, w których „w pewnych momentach żywności brakuje”.

Jak przypomniał, kiedy wybuchła epidemia koronawirusa, w Polsce, tylko w pierwszych dniach „nastąpił run na sklepy”.

„Ludzie rzucili się na sklepy, przez 2-3 dni pokazywane były puste półki w sklepach, i co? Po dwóch, trzech dniach okazało się, że nie ma żadnej potrzeby masowego wykupowania, że to wszystko była niepotrzebna (…) panika” – ocenił.

Według prezydenta, „rynek produktów żywnościowych funkcjonuje bardzo dobrze”.

„Te półki natychmiast się zapełniły, żywność w Polsce jest, to jest zasługa polskich rolników” – podkreślił.

„Polscy rolnicy potrzebują, żeby ten skup był bieżący, w dobrej cenie, tak, żeby mogli normalnie funkcjonować, zapewniając nam to, co tak potrzebne – bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

PAP

drukuj