fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent na Gali Paraolimpijskiej: Sportowcy niepełnosprawni są twardzi

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że sportowcy niepełnosprawni przynoszą krajowi sławę za sprawą swych sukcesów oraz stanowią przykład dla innych. „Wiele można, jeśli się chce i jest się twardym, a państwo są twardzi” – zaznaczył na Gali Paraolimpijskiej w Warszawie.

Piątkowa gala została zorganizowana z okazji obchodzonego w tym roku 20-lecia istnienia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego w strukturach międzynarodowych i 21. rocznicy działalności w kraju.

Prezydent w swoim przemówieniu przypomniał początki ruchu na rzecz sportu niepełnosprawnych na świecie oraz w Polsce. Podkreślił rolę działalności niemieckiego lekarza żydowskiego pochodzenia Ludwiga Guttmanna, inicjatora igrzysk paraolimpijskich oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

To pokazuje, że wiele można, jeśli się chce i jest się twardym. Państwo są twardzi i pełnią niezwykle ważną rolę. Przynoszą nie tylko sławę Polsce za sprawą sukcesów sportowych, ale przede wszystkim stanowią niezwykły przykład dla innych – tych, którzy są złamani przez życie. A państwo pokazują, że można. To proludzka działalność, za którą w imieniu własnym i całej Rzeczypospolitej Polskiej składam głębokie wyrazy podziękowania i szacunku” – podkreślił Andrzej Duda.

Docenił także osoby, które organizują zawody dla niepełnosprawnych.

Dostrzegacie państwo drugiego człowieka” – zwrócił uwagę prezydent.

Podczas uroczystości towarzyszyła mu małżonka Agata Kornhauser-Duda.

Przy tej okazji wręczył cztery odznaczenia państwowe. Założyciele PKPar Zenon Jaszczur i Grażyna Andrzejewska-Sroczyńska, za zasługi dla ruchu paraolimpijskiego, otrzymali – odpowiednio – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Zaległe odznaczenia przyznane za sukcesy z igrzysk paraolimpijskich z 2016 roku odebrali zaś pływaczka Oliwia Jabłońska (Srebrny Krzyż Zasługi) oraz szermierz na wózku Kamil Rząsa (Brązowy Krzyż Zasługi).

Głos zabrał też prezes PKPar Łukasz Szeliga, który zwrócił uwagę, że to pierwsza Gala Paraolimpijska w Polsce. On również przybliżył kilka faktów z historii sportu niepełnosprawnych. Przypomniał, że biało-czerwoni mają na koncie ponad 700 medali paraolimpijskich.

To powód do dumy i motywacja. Postaramy się ten dorobek powiększać” – obiecał Łukasz Szeliga.

Jak dodał, przez 21 lat kierowana przez niego organizacja miała lepsze i gorsze momenty.

Ostatnie lata to stabilizacja organizacyjna i finansowa” – ocenił prezes PKPar.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz minister sportu Witold Bańka. Szef resortu przyznał 10 osobom odznaki za zasługi dla sportu. Nagrodę „Złotego tulipana”, ufundowaną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w uznaniu za wyniki sportowe oraz działalność na rzecz innych osób z niepełnosprawnościami, otrzymał z kolei szermierz Grzegorz Pluta.

Nie był to koniec nagród. Organizatorzy gali uhonorowali bowiem najwybitniejsze postacie ostatnich 20 lat polskiego ruchu paraolimpijskiego. Wyróżniono m.in. 10 sportowców, wśród których byli: tenisistka stołowa Natalia Partyka, lekkoatleta Maciej Lepiato, alpejczyk Igor Sikorski oraz trzykrotny mistrz paraolimpijski w handbike’u Rafał Wilk.

Trafiłam do sportu paraolimpijskiego jako mała dziewczynka, a dziś świętujemy 21-lecie PKPar. Na sali jest wiele osób, które otoczyły mnie opieką i były dla mnie motywacją. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w ruchu paraolimpijskim i swoimi medalami dokładać swoją małą cegiełkę. Mam nadzieję, że sport niepełnosprawnych będzie coraz popularniejszy” – zaznaczyła Natalia Partyka, która wygrała także plebiscyt PZSN Start na sportowca 2018 roku.

Spośród trenerów doceniono szkolącą tenisistów stołowych Elżbietę Madejską i zajmującego się lekkoatletami Wojciecha Kikowskiego. W kategorii organizacji sportowej wskazano na Gorzowski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, a imprezą 20-lecia zostały zawody Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”.

Pierwsze igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku. Polacy startują w nich od 1972 roku.

PAP/RIRM/TV Trwam News


drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl