fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent A. Duda: Fundusz Trójmorza powstał jako zinstytucjonalizowana forma współpracy

Fundusz Trójmorza powstał jako zinstytucjonalizowana forma współpracy – powiedział w Lublanie prezydent Andrzej Duda.

Z kolei prezydent Słowenii Borut Pahor podkreślił, że „obecność ekonomiczna USA” w Inicjatywie Trójmorza może przyczynić się do „wzmocnienia więzi transatlantyckich”.

W stolicy Słowenii kończy się dziś dwudniowy szczyt tej Inicjatywy. Dziś odbyło się m.in. posiedzenie plenarne prezydentów państw członkowskich.

To już czwarty taki szczyt z udziałem głów państw, a pierwszy, w którym uczestniczył także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

W przemówieniu prezydent Andrzej Duda wskazał, że w ramach Inicjatywy Trójmorza powstały już cztery instytucje, a dwie są podstawowe.

– To jest Progress Report, czyli raport o rozwoju, w którym zapoznajemy się na bieżąco, patrząc, jak wybrane przez nas kiedyś inwestycje, wskazane jako te priorytetowe, jak ich rozwój postępuje. Druga z tych podstawowych instytucji, stworzona ostatnio, to Fundusz Trójmorza. Postanowiliśmy go stworzyć jako w zasadzie jedyną zinstytucjonalizowaną formę współpracy w ramach Trójmorza, bo tak, jak powiedzieli państwo prezydenci, nie chcemy biurokracji, nie chcemy żadnych specjalnych sekretariatów czy innych instytucji. Chcemy mieć tylko wspólne projekty i chcemy mieć jak najwięcej możliwości finansowania tych projektów po to, żeby ten rozwój infrastrukturalny postępował w sposób spójny, jak najszybszy i żeby tym samym rozwijać Europę właśnie w tym aspekcie Unii Europejskiej – podkreślił Andrzej Duda.     

Inicjatywa Trójmorza to zapoczątkowana w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji platforma współpracy 12 państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Jej celem jest zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy są Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

RIRM/TV Trwam News

drukuj