fot. Andrzej Hrechorowicz

Merytoryczne spotkanie szefa Komisji Weneckiej i prezydenta A. Dudy

To było dobre, merytoryczne spotkanie szefa Komisji Weneckiej z prezydentempowiedział Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Andrzeja Dudy.

Delegacja Komisji ma przygotować opinię ws. nowelizacji ustawy o TK.  Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Giannim Buquicchio miało charakter kurtuazyjny i odbyło się na zaproszenie głowy państwa polskiego – zaznaczył Marek Magierowski.

– Szef Komisji Weneckiej był bardzo zainteresowany opinią pana Prezydenta na temat dyskusji, która toczy się od kilku miesięcy w Polsce wokół wyboru sędziów do Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślę, że rozmowa miała charakter bardzo merytoryczny. Pan prezydent przedstawił swój pogląd na temat różnych aspektów wyborów sędziów do TK i debaty, która się toczy w Polsce na ten temat. Przewodniczący Gianni Buquicchio podkreślał, że oczywiście spotykał się z innymi przedstawicielami innych organów władzy w Polsce i wyraził uznanie dla ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego – podaje Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Andrzeja Dudy.

Przed południem delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z władzami Sądu Najwyższego i przedstawicielami prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. Po południu delegaci złożą wizytę w parlamencie, gdzie będą rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu oraz przedstawicielami obu Izb.

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, znana również jako Komisja Wenecka, jest organem doradczym Rady Europy. O opinię ws. nowelizacji ustawy o TK – którą Sejm uchwalił 22 grudnia – zwrócił się do Komisji m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

RIRM

drukuj