fot. flickr.com

Minister rolnictwa wnioskuje do UE ws. sytuacji polskich mleczarzy

Polski rząd walczy o zwiększenie pomocy dla producentów i przetwórców mleka – informuje „Nasz Dziennik”. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wysłał do Brukseli wniosek o interwencję UE na rynku mleka, gdyż polski rząd nie może samodzielnie wspierać żadnego z sektorów rolnictwa.

Resort rolnictwa postuluje uruchomienie przez Komisję Europejską refundacji eksportowych, zwiększenie kwot rekompensat z tytułu spadku dochodowości oraz podniesienie minimalnych cen interwencyjnych. Miałoby  to poprawić trudną sytuację polskich rolników i mleczarni.

Robert Telus, wiceprzewodniczący sejmowej komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że aktywność rządu, który troszczy się o rolników może cieszyć.

– Bardzo cieszę się z reakcji naszego rządu. Pokazuje to, że nie czeka na rozwój sytuacji tylko szybko działa. Od wielu lat jest bardzo oczekiwane przez polskich rolników to, żeby minister szybko reagował. Mam nadzieję, że Unia Europejska również zrozumie, iż sytuacja w rolnictwie, a przede wszystkim wśród producentów mleka jest ciężka i przychyli się do wniosków ministra – zaznacza Robert Telus.

Jak podaje „Nasz Dziennik” polskie postulaty mogą cieszyć się również poparciem organizacji rolniczych z całej Europy uczestniczących w pracach Copa-Cogeca. One także krytykują władze z Brukseli za brak dopłat eksportowych i niskie ceny interwencyjne.

RIRM

drukuj