Fot. Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP

W Okuniewie odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik b. premiera J. Olszewskiego

W Okuniewie nieopodal Warszawy odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik byłego premiera Jana Olszewskiego. W uroczystości wzięły udział m.in. władze państwowe i samorządowe.

Monument przedstawiający pierwszego premiera Wolnej Polski stojącego na mównicy sejmowej znajduje się w Okuniewskim parku, który nosi już imię legendarnego polityka. Pomnik to inicjatywa lokalnej społeczności.

Do tego faktu nawiązał w swoim liście, skierowanym do uczestników uroczystości, prezydent Andrzej Duda. List odczytał minister Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP.

„Upamiętniamy dziś wielkiego patriotę i męża stanu” – napisał prezydent Andrzej Duda.

– Wzniesienie tego pomnika właśnie w Okuniewie ma szczególną wymowę. Jest to rodzinna miejscowość rodu Olszewskich, z którą Jan Olszewski był silnie związany. Jestem pełen uznania dla Państwa pięknego gestu, przez który lokalna wspólnota Okuniewa i gminy Halinów wyraża swą serdeczną pamięć i wdzięczność wobec wybitnego rodaka. Jan Olszewski to wspaniała postać w polskiej historii. W jego biografii i dramatycznych wyzwaniach, które odważnie podejmował i dokonywanych przez niego szlachetnych wyborach odbijają się losy naszego narodu. Swoim patriotyzmem, niezłomnością, postawą służby publicznej  i troską o bliźnich reprezentował tradycyjny i wsparty na fundamentalnych wartościach etos polskiej inteligencji. Służył idei niepodległej i sprawiedliwej dla wszystkich obywateli Polski – odczytał minister Paweł Szrot.

Jan Olszewski urodził się w 20 czerwca 1930 r. w Warszawie. Premierem był w latach 1991-1992. Ponadto był adwokatem i działaczem społecznym. Doradzał też śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Zmarł 7 lutego 2019 roku.

RIRM

drukuj