Order Orła Białego dla ks. kard. Mariana Jaworskiego

W Krakowie odbyła się uroczystość nadania odznaczenia Orderu Orła Białego księdzu kard. Marianowi Jaworskiemu. Odznaczenia dokonał Prezydent RP Andrzej Duda.

„To bardzo wzruszający moment dla mnie, a jednocześnie bardzo ważny dla budowania opowieści o historii Rzeczypospolitej. Eminencja ksiądz kardynał jest częścią wielkiej opowieści o Rzeczypospolitej, wielkiej opowieści o tym, jak Rzeczpospolita odzyskiwała siłę, także przez przywracanie wiary swoim synom, a więc naszym rodakom, nie tylko tutaj w Polsce na dzisiejszych ziemiach Rzeczpospolitej, ale także na tych ziemiach, które przez Rzeczpospolitą w wyniku zawieruchy dziejowej zostały utracone” – powiedział prezydent.

Ks. Kard. ma wielki dorobek związany zarówno z Kościołem polskim, jak i odradzającym się Kościołem katolickim na Ukrainie. Jest symbolem kontynuacji tradycji Kościoła lwowskiego, który przed II wojną światową znajdował się w Rzeczypospolitej, po wojnie – po stronie Związku Radzieckiego, a dzisiaj – Republiki Ukraińskiej – przypomina ks. prof. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Dzisiaj jest symbolem tej niezwykłej ciągłości i trwałości Kościoła. Przez całe lata Gdańsk, potem powrócił w latach 90., kiedy upadł komunizm na Ukrainie, do Lwowa i tam odbudowywał struktury Kościoła archidiecezji lwowskiej. Przywracał do czynności liturgicznych kościoły, jednocześnie też troszczył się o seminarium, odbudował seminarium we Lwowie. Troszczył się o kapłanów lwowskich. Dzisiaj emerytowany ks. arcybiskup lwowski mieszka w Krakowie, ale swoją duszą, swoim umysłem jest bardzo blisko tych spraw Kościoła lwowskiego – zwraca uwagę ks. prof. Jan Machniak.

Ks. Kard. Marian Jaworski był ponadto przyjacielem Ojca św. Jana Pawła II. Zawsze był u jego boku, służył mu swoją radą, i doświadczeniem życiowym – dodał ks. prof. Jan Machniak.

Marian Jaworski urodził się 21 sierpnia 1926 r. we Lwowie. W styczniu 1991 r. został mianowany Arcybiskupem i Metropolitą Lwowskim obrządku łacińskiego.

W latach 1996-1998 był także Administratorem Apostolskim diecezji łuckiej (Ukraina).

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl