fot. facebook.com/andrzejduda

„Solidarność” i prezydent A. Duda podpisali nową umowę programową

Prezydent Polski Andrzej Duda i przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda podpisali nową umowę programową. Dokument zakłada m.in. utrzymanie programów społecznych, wprowadzenie dodatku solidarnościowego i Funduszu Medycznego. Znalazł się w nim także zapis o emeryturach stażowych.

Uroczystość odbyła się w warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Poprzednia umowa programowa pomiędzy „Solidarnością” a wówczas kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą została podpisana dokładnie 5 maja 2015 r.

Szef „Solidarności” Piotr Duda powiedział, że podpisany dokument jest kontynuacją umowy sprzed pięciu lat. Podkreślił, że w tym czasie „Solidarność” mogła liczyć na prezydenta. Przewodniczący związku mówił o tym, co zostało zrealizowane oraz o tym, co zostało jeszcze do wprowadzenia.

– Projekt prezydencki tego najważniejszego wtedy punktu, czyli przywrócenia wieku emerytalnego sprzed reformy, był dla „Solidarności najważniejszym punktem, bo mało kto wierzył w to, że uda się nam odkręcić się tą złą reformę. W tym punkcie także były wpisane emerytury stażowe, w punkcie umowy programowej, także w tym projekcie prezydenckim, ale nie znalazło to przychylności większości parlamentarnej  – tak się delikatnie mówiąc wyrażę – dlatego w nowej umowie programowej konsekwentnie wpisujemy dzisiaj z panem prezydentem emerytury stażowe. Tego oczekują pracownicy – podkreślił Piotr Duda.

Prezydent Polski Andrzej Duda mówiąc o swojej kadencji powiedział, że to był czas zmieniania Polski zgodnie z porozumieniem z „Solidarnością”.

– Żądanie obniżenia wieku emerytalnego w tamtej kampanii wyborczej z  2015 roku było rzeczywiście jednym z fundamentalnych, ale dla mnie ten czas tych pięciu lat, o których pan przewodniczący przed chwilą mówił, to był przede wszystkim rzeczywiście czas zmieniania Polski w tak wielu aspektach. Zgodne przede wszystkim z literą tego naszego porozumienia, wtedy z 5 maja 2015 roku, bo ono ujęło te aspekty najważniejsze, te, które rzeczywiście były wtedy powszechnie wyrażanym pragnieniem ludzi na wszystkich moich spotkaniach. Czyli przede wszystkim obniżenie wieku emerytalnego. Przede wszystkim dbałość o rodzinę – zaznaczył Andrzej Duda.   

Umowa programowa sprzed pięciu lat opierała się na czterech filarach: rodzinie, pracy, bezpieczeństwie i dialogu.

RIRM/TV Trwam News

drukuj