fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent A. Duda zrelacjonował spotkanie zachodnich przywódców w Paryżu

W poniedziałkowym spotkaniu zachodnich przywódców w Paryżu poświęconym pomocy Ukrainie uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Po rozmowach głowa państwa poinformowała o tematach, jakie podczas nich poruszono. Prezydent odniósł się m.in. do kwestii propozycji wysłania wojsk państw Zachodu na Ukrainę.

W poniedziałek Paryżu odbyło się spotkanie europejskich (i nie tylko) przywódców, podczas którego podejmowano tematy związane z pomocą Ukrainie. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. Po rozmowach udzielił on informacji o ich przebiegu i problematyce, jaką poruszano. Potwierdził m.in. wcześniejsze doniesienia o tym, jakoby niektóre kraje europejskie proponowały interwencję zbrojną na Ukrainie.

– Najbardziej żarliwa dyskusja toczyła się w ogóle wokół wysłania żołnierzy na Ukrainę i nie było absolutnie porozumienia w tej sprawie. Te zdania są różne, ale absolutnie takich decyzji nie ma – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent przedstawił konkluzje, jakie wypracowano podczas rozmów.

– Najważniejsza jest taka: mam nadzieję, że w najbliższym czasie wspólnymi siłami zdołamy przygotować istotne dostawy amunicji dla Ukrainy, to jest najważniejsze. Była zgłoszona jedna bardzo konkretna propozycja. Nie mogę ujawniać szczegółów, ale rzeczywiście to jest coś, co jest Ukrainie ogromnie potrzebne, to jest coś, co w ostatnim czasie zgłaszał wielokrotnie prezydent Zełenski. Tutaj jest bardzo konkretna odpowiedź ze strony liderów europejskich i nie tylko europejskich, bo byli także przedstawiciele Kanady i USA i liczę na to, że w najbliższym czasie uda się to zmaterializować, więc Ukraina dostanie wsparcie w postaci amunicji – zaznaczył Andrzej Duda.

– Dyskusja dotyczyła również innych form wsparcia; nie tylko wsparcia militarnego, ale także bardzo potrzebnego wsparcia w rozminowaniu Ukrainy, także wsparcie szkoleniowe i w strzeżeniu granicy Ukrainy – choćby z Białorusią, na której nie ma wojny, ale z punktu widzenia Ukrainy stanowi istotne zagrożenie i wymaga aktywności sił ukraińskich, więc tutaj planujemy wsparcie. Powtarzam: nie militarne, bo to są funkcjonariusze państwowi w różnych krajach. O takim wsparciu też rozmawialiśmy. Jeżeli chodzi o rozminowanie Ukrainy, to w zależności od danego państwa potencjalne siły, które mogą uczestniczyć w rozminowaniu, są bardzo różne, poczynając od firm prywatnych, które się tym zajmują (…) aż po siły policyjne, które dysponują saperami i mogą dostarczyć wsparcie dla Ukrainy – powtarzam jeszcze raz: nie militarne. To były najważniejsze obszary dyskusji, była mowa także o współpracy przemysłowej z Ukrainą, choćby jeżeli chodzi o przemysł rakietowy – wskazał prezydent RP.  

Andrzej Duda wskazał, że Sojusz Północnoatlantycki może pomóc Ukrainie.

– Ukraina ma dzisiaj już swoją produkcję rakiet, ale można by przekazać czy udostępnić jej nowoczesne technologie, które są w posiadaniu państw zachodnich, przede wszystkim państw NATO, a które mogłyby unowocześnić produkcję ukraińską i spowodować, że sama Ukraina byłaby w stanie produkować znacznie nowocześniejsze niż do tej pory rakiety na potrzeby swojej obrony. To były podstawowe tematy, o których dzisiaj dyskutowano i co do których można powiedzieć, że były one konkluzywne – relacjonował prezydent RP.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl