fot. prezydent.pl

[TYLKO U NAS] Prezydent A. Duda: Dobrze oceniam sojusz ze Stanami Zjednoczonymi

Dobrze oceniam sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Wydaje mi się, że relacje ze Stanami Zjednoczonymi – chociaż one zawsze były dobre – są najlepsze w ciągu ostatnich 30 lat po 1989 roku. Mamy przede wszystkim militarną obecność wojsk amerykańskich na naszym terenie, która bardzo wzmacnia nasze bezpieczeństwo – mówił prezydent Andrzej Duda w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam i Radia Maryja.

Andrzej Duda bardzo pozytywnie odnosi się do sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

– Dobrze oceniam sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Wydaje mi się, że relacje ze Stanami Zjednoczonymi – chociaż one zawsze były dobre – są najlepsze w ciągu ostatnich 30 lat po 1989 roku. Mamy przede wszystkim militarną obecność wojsk amerykańskich na naszym terenie, która bardzo wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Cieszę się z tego. Tych żołnierzy amerykańskich będzie jeszcze więcej w wyniku porozumienia, które podpisałem nie tak dawno z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem – mówił prezydent RP.

Relacje ze Stanami Zjednoczonymi opierają się także na kwestiach gospodarczych, przede wszystkim dotyczą polskiej sieci gazowej.

– Rozmawiamy o wielu ważnych kwestiach – obok tych militarnych, także gospodarczych. Ze Stanów Zjednoczonych jest do nas dostarczana część gazu skroplonego, który jest przepompowywany przez nasz gazoport w Świnoujściu i zasila naszą sieć gazową, nasz przemysł. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ten gaz dostarczać także do innych krajów, a więc, że staniemy się takim swoistym hubem w naszej części Europy, także w ramach współpracy Trójmorza. (…) Budujemy też specjalny gazociąg, który biegnie ze Świnoujścia do granic z Ukrainą po to, żeby móc dostarczać ten gaz także Ukrainie. Realizujemy cały szereg takich poważnych zamierzeń i ja się z tego cieszę, bo Amerykanie także się tym interesują – zaznaczył Andrzej Duda.

Trwa proces włączenia Polski do Visa Waiver Program, aby obywatele naszego kraju mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez posiadania wizy.

– Ta współpraca się rozwija, kolejne umowy zostały podpisane na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Mam nadzieję, że już w niedługim czasie pierwszy nasz obywatel będzie mógł polecieć do Stanów Zjednoczonych bez wizy; że ta procedura związana z naszym wejściem do Visa Waiver Program zostanie zrealizowana. Z dużą przychylnością patrzy na nas w tym względzie amerykańska administracja. To jest na pewno sojusz, który przynosi Polsce pozytywne efekty – oznajmił prezydent RP.

– Ta procedura musi chwilę potrwać, od kilku tygodni do kilku miesięcy, więc trzeba po prostu spokojnie poczekać. Mam nadzieję, że będzie zrealizowana szybko, bo Amerykanie, współpracownicy prezydenta Donalda Trumpa, w czasie mojego spotkania sygnalizowali, że będą się starali tę procedurę prowadzić szybko – dodał Andrzej Duda.

radiomaryja.pl

drukuj