fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent Duda na wręczeniu nagród konkursu „Lider Dostępności”

Dostrzegacie ważne problemy, które dla innych są niedostrzegalne jak za wysoki próg dla kogoś, kto nie jest pełnosprawny; przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym – podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszej uroczystości wręczenia nagród w 2. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności”.

„To, że możemy patronować jako para prezydencka, temu wielkiemu wydarzeniu jest czymś, co bardzo głęboko przeżywamy (…) to jest jedna z najważniejszych uroczystości w moim osobistym poczuciu, jakie mają miejsce w roku” – podkreślił Prezydent.

Andrzej Duda gratulując laureatom nagród podkreślił wagę ich działalności.

– Chcę przede wszystkim powiedzieć, że one świadczą o państwa wielkości, bo w życiu przeciętnego człowieka, który jest sprawny, są elementy, które są niezauważalne – że jest jakiś próg, który trzeba przekroczyć, a dla kogoś kto ma dobry wzrok – że coś jest słabo widoczne. I chciałem ogromnie podziękować za to, że wy ten problem dostrzegacie” – mówił prezydent.

Jak podkreślił, problem barier architektonicznych w przestrzeni publicznej może dotyczyć każdego: niepełnosprawnych, osób starszych, a nawet kobiet noszących szpilki.

Prezydent zaznaczył, że kiedy jest mowa o dostępności czy integracji, trzeba przede wszystkim pamiętać o zakazie dyskryminacji, zapisanym w konstytucji.

„W życiu codziennym nikt nie może być dyskryminowany, życie codzienne musi być dla każdego dostępne” – mówił.

Prezydent apelował, by „konstytucja była nie tylko na papierze”, ale była realizowana, także w zapisach dotyczących właśnie zakazu dyskryminacji, czy mówiących o wolności przemieszczania się oraz wolności wyboru miejsca zamieszkania.

„Ta wolność oznacza czasem windę, oznacza pojazd udogodnienia w środkach komunikacji” – powiedział prezydent Duda.

Według niego, po powszechności tych udogodnień poznaje się, czy państwo jest nowoczesne i solidarne.

PAP/RIRM

drukuj