28 listopada prezydenci Polski i Niemiec spotkają się w Szczecinie

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Niemiec Joachim Gauck spotkają się 28 listopada w Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie – poinformował w środę PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, spotkanie ma podkreślić znaczenie polsko-niemieckiej wojskowej współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szczerski przypomniał, że korpus Północno-Wschodni jest obecnie dowodzony przez niemieckiego dowódcę.

„Prezydent był obecny przy przekazaniu dowództwa z rąk polskich do rąk niemieckich nad Korpusem. Prezydenci będą razem wizytować Korpus, by podkreślić wagę wojskowej współpracy polsko-niemieckiej w ramach NATO” – zaznaczył minister.

W poniedziałek Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Szczecinie Bartłomiej Sochański mówił, że prezydent Republiki Federalnej Niemiec będzie gościć w Szczecinie po raz pierwszy w historii.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. – jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw najliczniej reprezentowanych w Korpusie rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.

Korpus obecnie przygotowuje się do osiągnięcia statusu wysokiej gotowości bojowej, co oznacza skrócenie czasu, jaki ma na wykonanie zadania. Dotychczas było to 180 dni, po osiągnięciu wyższej gotowości bojowej będzie to 90 dni lub mniej.

Obecnie w Korpusie reprezentowane są 25 państwa, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl