fot. PAP/EPA

Posiedzenie RE w Brukseli: Nie dojdzie do spotkania liderów UE i Rosji. M. Morawiecki: Rada odrzuciła propozycję zresetowania do pewnego stopnia stosunków z Rosją

Nie będzie spotkania liderów Unii Europejskiej i Rosji. Taka decyzja zapadła na posiedzeniu Rady Europejskiej, które trwa w Brukseli. Z propozycją organizacji szczytu UE-Rosja wyszły Niemcy i Francja. Państwa te chciały też ściślejszej współpracy Unii z Rosją.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Rada Europejska odrzuciła propozycję zresetowania do pewnego stopnia stosunków z Rosją i spotkania na najwyższym szczeblu bez zakończenia agresywnej, prowokacyjnej polityki rosyjskiej wobec najbliższych sąsiadów, ale także wobec państw UE.

– Ja i wielu innych przywódców, a w szczególności państwa bałtyckie (lecz nie tylko), sądzimy, że to jest dalece przedwczesne, że dzisiaj byłaby to swego rodzaju nagroda dla prezydenta Rosji za jego konsekwentną politykę, ale niestety politykę agresji, politykę prowokowania sąsiadów, najróżniejszego rodzaju ataków – i nie zapominajmy – tego najgroźniejszego ataku, czyli wojny konwencjonalnej, która toczy się na Ukrainie, a także okupacji Krymu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.       

Stąd też długa dyskusja doprowadziła do innych konkluzji niż były proponowane – dodał szef rządu. Współpraca jest możliwa, ale tylko w obszarach, które nie wymagają bliskiej koordynacji i nie niosą ze sobą ryzyk związanych z polityką zagraniczną – podkreślił Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, chodzi o takie obszary, jak np. zdrowie publiczne czy ochrona klimatu.

RIRM

drukuj