Podlasie wykorzystuje możliwości rozwoju

Województwo podlaskie może się rozwijać w oparciu o medycynę, mleczarstwo czy przemysł rolno-spożywczy – mówił goszczący w Białymstoku, wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister rozwoju zauważył jednak, że potrzebna jest też infrastruktura, a region może skorzystać zarówno z Jedwabnego Szlaku, jak i rozwoju współpracy z Białorusią.

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się w Białymstoku z samorządowcami, szerokim gronem przedsiębiorców oraz przedstawicielami różnych instytucji i uczelni z regionu.  Rozmowy dotyczyły tego, jak dopasować plany rozwojowe kraju w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju do rozwoju województwa podlaskiego. A strategia ta ma zostać przyjęta przez rząd jesienią – podkreślał wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

– Mamy plan odpowiedzialnego rozwoju po 5 miesiącach, a nie po 5 latach. Teraz kończymy konsultacje społeczne i rząd za kilka miesięcy, jesienią przyjmie strategię na rzecz rozwoju. Będziemy konsekwentnie ją wdrażać – mówił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier rozmawiał z władzami województwa, ale też ministrami o tym, w jaki sposób znaleźć pieniądze na takie inwestycje jak m.in. droga S19.

– Na styku z Białorusią, Litwą, z krajami sąsiednimi jest to pewna szansa rozwojowa, ale trzeba tej szansie dopomóc. Tzn. trzeba w taki sposób budować infrastrukturę, żeby ona stworzyła lepszą łatwość komunikacyjną z centrum Polski, ale również w ramach Raii Baltica, horyzontalnie czy równoleżnikowo, w ramach S19 Via Carpatia południkowo, żeby otworzyła ten region na zachód i południe w dużo większym stopniu niż do tej pory – podkreślił minister rozwoju.

Minister Mateusz Morawiecki potwierdził, że w planach rozwojowych jest m.in. to aby województwo podlaskie korzystało na końcówce Jedwabnego Szlaku, czy wymianie handlowej z Chinami.

– Chcemy wykorzystać z jednej strony szerokie tory, które tutaj dochodzą niedaleko Kuźnicy, ale z drugiej strony rozpoczynającą się teraz, dzięki wizycie pana prezydenta Andrzeja Dudy, bardzo dobrze rozpoczynającą się współpracę polsko-chińską, wzmocnić także współpracę polsko-białoruską – zaznacza minister.

Wicepremier obiecał również ułatwienia w zatrudnianiu w Polsce Białorusinów i Ukraińców, bo ze strony samorządów padły głosy, że obywatele z tych państw mogliby być zatrudniani tam, gdzie nie chcą pracować Polacy. Wśród sukcesów województwa podlaskiego wicepremier wskazał m.in. na silny przemysł mleczarski i rolno-spożywczy oraz medycynę, zwłaszcza innowacyjne projekty realizowane przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl