W piątek szczyt NATO w Warszawie

W piątek rozpocznie się w Warszawie dwudniowy szczyt NATO. Spotkanie, jak podkreśla minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, będzie miało historyczne znaczenie.

W dwudniowym Szczycie NATO wezmą udział przywódcy państw i rządów 28 krajów członkowskich, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. W szczycie uczestniczyć będzie również 26 delegacji państw partnerskich, delegacje Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, Banku Światowego, a także delegacja Kwatery Głównej NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wskazuje, że będzie to najważniejszy szczyt od czasów zimnej wojny.

– W odpowiedzi na nasz ostatni szczyt w Walii, mamy rozplanowane plany największego wzmocnienia wspólnej obrony NATO od czasów zimnej wojny. Nasz świat się zmienia i NATO zmienia się wraz z nim. To co pozostaje niezmienione to nierozerwalny związek między Europą i Ameryką Północną, na którym opiera się nasz sojusz – mówi Jens Stoltenberg.

Szczyt ma ogromne znaczenie dla naszego kraju – podkreśla premier Beata Szydło i dodaje, że Polska wiąże z nim wielkie nadzieje.

Obrady szczytu NATO poświęcone będą nie tylko poszukiwaniu odpowiedzi na zagrożenia płynące zarówno ze Wschodu, jak i z Południa, ale przede wszystkim zwiększeniu obecności wojskowej na wschodniej flance oraz dalszemu rozszerzaniu NATO – mówi minister obrony narodowej Antonii Macierewicz.

Ten szczyt ma szczególne znaczenie dla Polski dlatego, że tak samo jest ważne dla nas bezpieczeństwo flanki południowej i wschodniej. Z natury rzeczy Polska kładzie nacisk na bezpieczeństwo tutaj na wschodzie, gdzie nacisk Rosji jest największy i można powiedzieć już po wstępnych uzgodnieniach, które będą dyskutowane na tym szczycie, że osiągnęliśmy to, o co zabiegaliśmy. Polska i kraje flanki wschodniej będą mogły czuć się bezpiecznie. To kluczowa sprawa dla Polski. Nasi obywatele będą wreszcie mogli po 72 latach powiedzieć, że nie tylko my jesteśmy w NATO, ale NATO jest wśród nas. My będziemy mogli korzystać ze współdziałania i współobrony wojsk NATO sytuowanych na flance wschodniej – mówi minister Macierewicz.

Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO została podjęta w lutym. Mają to być cztery bataliony w Polsce i w krajach bałtyckich. Będą one dowodzone przez USA, Niemcy, Wielką Brytanię i Kanadę.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl