fot. PAP/DPA/Stefan Sauer

Niezależność energetyczna Polski

„Polska jest dziś niezależna energetycznie” – powiedział Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. Gaz będzie dostarczany między innymi z Litwy, a od 1 października 2022 roku ruszy gazociąg Baltic Pipe.

 

Rosja, odcinając kilka tygodni temu Polsce dostawy gazu, złamała postanowienia wszelkich umów, jakie łączyły oba kraje na rynku gazowym. Polska jednak przygotowywała się na taki scenariusz od wielu lat – podkreślił wiceminister aktywów państwowych.

– Od lat systematycznie pracujemy na rzecz całkowitego uwolnienia naszej gospodarki od rosyjskiego gazu i ropy. Dziś, kiedy przyszedł ten dzień, możemy powiedzieć, że polska gospodarka jest gotowa, rząd odrobił pracę domową – zaznaczył Maciej Małecki.

Polska dysponuje zdywersyfikowanymi źródłami dostaw surowców. Rozbudowywany jest terminal gazowy w Świnoujściu, a 1 października 2022 roku ruszy gazociąg Baltic Pipe. Dzięki nowemu połączeniu transgranicznemu, do Polski popłynie gaz również z Litwy. W planach jest również kolejny terminal pływający w Zatoce Gdańskiej. Nasz kraj jest dziś niezależny energetycznie – dodał wiceminister Maciej Małecki.

 

– Gdyby politycy Unii Europejskiej, francuscy, niemieccy, holenderscy posłuchali wcześniej rządu Prawa i Sprawiedliwości, to dziś nie mielibyśmy tak wysokich cen gazu, bo 40 proc. rosyjskiego importu do Unii można byłoby błyskawicznie zamienić na inne kierunki, inne źródła dostaw – podkreślił Maciej Małecki.

To również dzięki śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego odważnej polityki uwolnienia Polski od rosyjskiej dominacji, nasz kraj jest dziś suwerenny pod względem energetycznym – dodał wiceminister aktywów państwowych. [czytaj więcej]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl