By Central Intelligence Agency - https://www.cia.gov/cia/information/tour/nhbentrance.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=334612

USA: CIA ujawnia dokumenty z okresu upadku komunizmu, w tym dotyczące Polski

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) ujawniła część dokumaentacji z lat 1989-1990 – czasu Jesieni Ludów, rozpadu komunistycznych rządów w bloku wschodnim w Europie. Wśród nich znajdują się dokumenty dotyczące Polski.

Zbiór upublicznionych w grudniu dokumentów zawiera – jak pisze portal CIA – „szeroką próbkę” z dziennego raportu amerykańskiej agencji wywiadowczej z okresu od lutego 1989 roku do marca 1990 roku.

Ujawnione notatki stanowią znaczną część „krótkoterminowych analiz CIA dotyczących wydarzeń mających miejsce w Europie Środkowej i Wschodniej” przed 30 laty. W czasie tym „wybuchła powszechna opozycja wobec złych sowieckich rządów”, która „szybko przekroczyła wszystko to, na co komunistyczne reżimy były przygotowane” – uznała agencja.

Notatki dotyczące Polski zatytułowane są m.in.: „Porozumienie Okrągłego Stołu podpisane”, „Konsekwencje wyborów”, „Komuniści i Solidarność na kursie kolizyjnym”, „Ogłoszony zostanie niekomunistyczny rząd” czy „Partia komunistyczna próbuje się uratować”.

Dokumenty informują też o wydarzeniach w NRD, państwach bałtyckich, Rumunii, Bułgarii, Jugosławii, Albanii, Czechosłowacji oraz na Węgrzech.

W ocenie CIA materiał to „dla decydentów w USA ważne źródło informacji” o wydarzeniach i rozwoju wydarzeń w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz o konsekwencjach „upadku komunistycznych rządów w Europie i początków rozpadu Związku Radzieckiego” dla Europy i USA.

Każda z notatek ma w górnym rogu przekreślony napis „ściśle tajne” (ang. top secret). Poniżej informacji opisowej danego wydarzenia znajduje komentarz.

Zgodę na opublikowanie notatek wydano 26 listopada, ujawniono je 10 grudnia.

Teksty dostępne są w internetowej bibliotece CIA pod adresem: www.cia.gov/library/readingroom/collection/collapse-communism-eastern-europe-30-year-legacy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl