Wystawa „Wilno Miasto Miłosierdzia”

W lubelskim ratuszu otwarto dziś wystawę „Wilno Miasto Miłosierdzia”. Ekspozycja ukazuje jak przesłanie o Bożym Miłosierdziu dojrzewało w Wilnie.

Wystawa powstała z inicjatywy poseł Rity Tamašunienė z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Ekspozycja składa się z szesnastu tablic nawiązujących treścią do kultu Bożego Miłosierdzia.

– Celem było przybliżenie Wilna, jako tego miejsca szczególnie wybranego przez Pana Boga na objawienia Jezusa Miłosiernego – podkreśla ksiądz Mariusz Marszałek, koordynator Roku Miłosierdzia w Archidiecezji Wileńskiej.

To w Wilnie św. s. Faustyna Kowalska otrzymywała objawienia; tam też powstał jej Dzienniczek. W tym mieście swoje początki miało zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Wystawa szybko zyskała zainteresowanie za granicą, głównie dzięki działaniu Polaków – podkreśla przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, Waldemar Tomaszewski.

– Udało się zorganizować pokaz tej wystawy w Europarlamencie, w Strasburgu[…]. Mocno w tą akcję zaangażowali się posłowie z ramienna AWPL-ZChR – zaznacza Waldemar Tomaszewski.

Ekspozycję można było obejrzeć w polskim Senacie. Dzięki wysiłkom europosła Mirosława Piotrowskiego trafiła ona również do lubelskiego ratusza.

– Chcemy tutaj przypomnieć jednocześnie o chrześcijańskich korzeniach Europy, wielu miejsc w Europie – także o Wilnie – Matce Boskiej Ostrobramskiej, która jest Matką Boską Miłosierdzia, jak również przypominamy s. Faustynę Kowalską nierozerwalnie związaną właśnie z Wilnem – akcentuje europoseł Mirosław Piotrowski.

Wystawę można oglądać w lubelskim ratuszu w godzinach otwarcia urzędu.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj