Mały ruch graniczny z Rosją nadal wstrzymany

Możemy powrócić do małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, kiedy ustąpią przyczyny związane z bezpieczeństwem państwa polskiego – powiedział Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Marszałek pomorski Mieczysław Struk wysłał wczoraj pismo do szefów MSWiA oraz MSZ ws. ponownego przywrócenia małego ruchu granicznego z Federacją Rosyjską.

Decyzja o jego zawieszeniu była zaskoczeniem zarówno dla Samorządów Województw: Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego, jak i lokalnych samorządów obu regionów – zaznaczył.

Minister Mariusz Błaszczak przypomniał na antenie Polskiego Radia, że decyzja o wstrzymaniu małego ruchu granicznego związana była ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Zwrócił też uwagę na zachowanie Rosjan.

– Myślę, że ja mógłbym powiedzieć, że jestem zdziwiony postawą marszałka województwa pomorskiego, bo na pewno wie o tym, że w 2009 roku Rosja Putina napadła na Gruzję, stosunkowo niedawno Rosja Putina napadła na Ukrainę, anektowała Krym, wciąż toczy się wojna w Donbasie – taka jest postawa Rosji. Chodzi tu o względy bezpieczeństwa. Gdy mamy do wyboru sprawę dotyczącą bezpieczeństwa i korzyści gospodarczych, to wybieramy bezpieczeństwo – tłumaczył minister.

Polska zawiesiła od 4 lipca br. przepisy o małym ruchu granicznym z Ukrainą oraz Federacją Rosyjską. Od środy przywrócono mały ruch z Ukrainą, natomiast nie ma takiej decyzji co do Rosji.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl