PAP/Radek Pietruszka

Szef MON: Zakup dywizjonu artylerii rakietowej to początek procesu

Strategiczny Przegląd Obronny mówi o trzech dywizjonach artylerii rakietowej; na razie kupiliśmy jeden, ale to początek procesu – powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że „w fazie negocjacji związanej z rozstrzygnięciem” jest przetarg na dostawę śmigłowców dla Marynarki Wojennej.

W środę w Warszawie została podpisana umowa na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją, kupowanych w ramach programu Homar, to 414 mln dolarów.

Mariusz Błaszczak stwierdził w czwartek w radiowej Trójce, że „to bardzo dobra cena”. Zaznaczył, że cena wyjściowa zaakceptowana przez Kongres USA wynosiła 655 mln dolarów.

Szef MON został zapytany, czy Polska zakupi w przyszłości więcej wyrzutni rakietowych.

„Jeśli spojrzymy na Strategiczny Przegląd Obronny to tam jest mowa o trzech dywizjonach; kupiliśmy jeden, ale to jest początek procesu” – oświadczył minister obrony.

Dodał, że umowa dotycząca zakupu zestawów HIMARS, to nie ostatni kontrakt na dostawę sprzętu dla Wojska Polskiego w tym roku. Jak mówił, „w fazie negocjacji związanej z rozstrzygnięciem” jest przetarg na śmigłowce dla Marynarki Wojennej.

Strategiczny Przegląd Obronny, rozpoczęty przez MON w lipcu 2016 r. i zakończony w maju 2017 r. stał się podstawą do wypracowania nowej koncepcji obronnej RP.

PAP/RIRM

drukuj