fot. PAP/Marcin Bielecki

Ruszają specjalne środki bezpieczeństwa przed szczytem NATO i ŚDM

Od dziś w związku ze szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży w Polsce obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych. Obejmą one granice lądowe, a także porty i lotniska.

Polska wstrzymała także działanie umowy o ruchu przygranicznym z Obwodem Kaliningradzkim oraz Ukrainą. Ponadto od północy z 6 na 7 lipca do północy z 10 na 11 lipca będą obowiązywać ograniczenia lotów dla małego lotnictwa.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak podkreślił, że przywrócenie kontroli jest normalną procedurą w przypadku ważnych międzynarodowych wydarzeń i nie będzie powodowało utrudnień.

– Granice naszego kraju są strzeżone w sposób profesjonalny przez Straż Graniczną. Przywrócenie kontroli na granicach w ramach strefy Schengen jest działaniem standardowym. Nie będzie problemu z przekraczaniem granicy, dlatego że polskie służby są profesjonalnie, są w stanie w ciągu kilku sekund sprawdzić tożsamość osoby przekraczającej granicę. Te kontrole będą dokonywane na zasadzie oceny ryzyka, a więc nie każdy, kto przekracza granicę będzie sprawdzany, ale będą to kontrole, które będą miały charakter doraźny – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Polacy wyjeżdzający na urlop powinni pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, który potwierdzi ich dane oraz obywatelstwo. Kontrole na granicach potrwają do 2 sierpnia.

 

RIRM

drukuj