Urszula Krupa zastąpi Janusza Wojciechowskiego w PE

Polskie władze poinformowały Parlament Europejski, że Urszula Krupa obejmie mandat po europośle Prawa i Sprawiedliwości Januszu Wojciechowskim, który musiał ustąpić w związku z wyborem do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego – podał w poniedziałek szef PE Martin Schulz.

W ostatnich wyborach do europarlamentu w 2014 roku drugi po Wojciechowskim najlepszy wynik na listach PiS w okręgu łódzkim zdobył obecny minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. W związku z tym to on był pierwszym kandydatem do objęcia mandatu europosła.

Szef dyplomacji ogłosił jednak przed kilkoma tygodniami, że nie przyjmie mandatu, bo chce realizować politykę Prawa i Sprawiedliwości jako minister spraw zagranicznych.

Kolejną osobą do zajęcia miejsca w Parlamencie Europejskim była właśnie Urszula Krupa, która była już europosłanką w latach 2004-2009. Wcześniej, w latach 2001-2004, polityk zasiadała w Sejmie z ramienia Ligi Polskich Rodzin. Z LPR odeszła w 2006 roku.

Urszula Krupa powiedziała PAP, że w PE będzie członkiem frakcji, do której należy PiS, czyli Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. „Złożyłam już akces” – poinformowała.

PAP/RIRM

drukuj