MON rozpoczęło proces tworzenia brygad WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej formalnie przystąpiło do tworzenia pierwszych brygad Obrony Terytorialnej. Pierwszego stycznia weszła w życie ustawa o Wojskach Obrony Terytorialnej.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąta nowa formacja w strukturach polskiej armii – obok wojsk lądowych, specjalnych, Marynarki Wojennej i lotnictwa.

Pierwsze brygady WOT powstaną w województwach ściany wschodniej: w okręgu lubelskim, podkarpackim i podlaskim. Resort obrony zapowiada, że pierwsze bataliony zostaną utworzone w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach. Docelowo, w 2019 roku ma istnieć 17 brygad – po jednej w każdym województwie. Dwie brygady będą na Mazowszu. Obrona terytorialna docelowo ma liczyć 53 tys. żołnierzy.

Minister Obrony Narodowej poinformował, że w pierwszej kolejności do nowej formacji będą przejmowani członkowie organizacji paramilitarnych i absolwenci klas wojskowych w szkołach ponadgimnazjalnych. Będą oni musieli spełnić takie same wymagania dotyczące stanu zdrowia jak żołnierze wojsk liniowych. Wyjątkiem będą np. osoby posiadające rzadkie specjalności informatyczne.

Służba w OT ma trwać od roku do 6 lat i będzie tym, którzy chcą otwierać drogę do służby w zawodowej armii. Bez wątpienia powstanie WOT to jeden elementów wzmacniania bezpieczeństwa naszej Ojczyny. Kolejnym będzie modernizacja armii i obecność wojsk NATO, o czym wspominał w noworocznym orędziu prezydent Andrzej Duda.

– Jesteśmy też państwem bezpieczniejszym, między innymi dzięki efektom szczytu NATO w Warszawie. Na naszej ziemi pojawią się na stałe sojusznicze wojska. Już wkrótce będziemy witać nad Wisłą amerykańskich żołnierzy. Musimy jednak także wzmacniać się sami. Rok 2017 będzie okresem głębokiej modernizacji polskiego wojska. Nasi żołnierze, piloci i marynarze muszą mieć pewność, że korzystają z najlepszego sprzętu i najbardziej nowoczesnego uzbrojenia – mówił w orędziu prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl