Podkarpackie: żołnierze WOT złożą przysięgę na sztandar

W Trzcinicy k. Jasła na Podkarpaciu odbędzie się dziś kolejna, 11. już przysięga żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Tym razem przysięgę złoży 93 żołnierzy.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy brygady por. Witold Sura, uroczystość odbędzie się na stadionie sportowym, który znajduje się na terenie Zespołu Szkół w Trzcinicy.

Całej uroczystości, którą poprzedzi Msza św., będzie towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez naszą brygadę oraz orkiestra wojskowa. Wszyscy, którzy przyjdą na stadion będą mogli również zobaczyć sprzęt wojskowy, którego używamy na co dzień, w tym m.in. quady, motocykle oraz broń snajperską” – dodał.

Por. Witold Sura podkreślił, że przysięga wojskowa jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego. Szkolenie odbywało się na terenie poligonu w Nowej Dębie.

Organizatorem szkolenia był sanocki 35. Batalion Lekkiej Piechoty, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej uczyli się praktycznych umiejętności, takich jak posługiwanie się bronią, zasady zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii” – powiedział por. Witold Sura. Zaznaczył, że tzw. szesnastka to dopiero początek szkoleń terytorialsów, cały cykl trwa trzy lata.

W czasie uroczystości przedstawiony będzie również nowy dowódca podkarpackiej brygady WOT. Płk Dariusz Słota zastąpi na stanowisku Arkadiusza Mikołajczyka, który został w połowie czerwca br. skierowany do wykonywania zadań w dowództwie WOT.

Płk Dariusz Słota jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii, którą ukończył w 1995 roku. Brał udział w wielu misjach poza granicami kraju, m.in. w Iraku, Afganistanie i Kosowie. Ukończył wiele kursów i szkoleń.

Za swoją służbę w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi czy Krzyżem Wojskowym za męstwo i odwagę.

Od 2015 roku był dowódcą 14. dywizjonu artylerii samobieżnej im. gen. bryg. Wacława Wieczorkiewicza w Jarosławiu.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Brygada liczy obecnie ok. 3,7 tys. żołnierzy.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest ochrona i wspieranie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu zagrożeń niemilitarnych, takich jak np. katastrofy i klęski żywiołowe.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 Brygad Obrony Terytorialnej – dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych województwach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl