[TYLKO U NAS] Ks. A. Godnarski o Przystanku Jezus: Ewangelizacja to przede wszystkim towarzyszenie drugiemu człowiekowi

Niektórzy myślą, że ewangelizacja to jest dzieło nawracania innych, natomiast stanowi to mylny stereotyp. Pan Jezus nie posłał nikogo, aby kogoś nawracał, tylko żebyśmy czynili innych uczniami. Zatem, żeby czynić kogoś uczniem, samemu trzeba uczniem być. Robimy to przez pokorną obecność. Bardzo często polega ona na wysłuchaniu drugiego człowieka, byciu przy nim – akcentował ks. Artur Godnarski, koordynator Przystanku Jezus, podczas sobotnich „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Dzisiaj w Kostrzynie nad Odrą rusza XIX edycja ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej Przystanek Jezus. Spotkanie składa się z dwóch części: rekolekcji i ewangelizacji. Rekolekcje będzie prowadził ks. abp Grzegorz Ryś, przewodniczący KEP ds. nowej ewangelizacji. Natomiast od wtorku rozpocznie się ewangelizacja osób, które przyjadą na Festival Pol’and’Rock (dawny Woodstock). W tym roku ewangelizatorów będzie około 600 osób.

– Ewangelizacja na Przystanku Jezus rozpoczyna się przede wszystkim od naszego słuchania Słowa Bożego. Już dawno rozpoznaliśmy, że ewangelizator pierwszy potrzebuje usłyszeć Ewangelię, potrzebuje momentu zatrzymania, dlatego najpierw czasem ewangelizacji jest ewangelizacja nas. My, którzy słuchamy Słowa Bożego, konferencji potrzebujemy jako pierwsi doświadczyć miłosierdzia Pana (…).  Stawia nas to w świetle Bożej prawdy i doprowadza do wyznania miłości wobec Chrystusa, który później, ustami Kościoła, może nam powiedzieć: „Posyłam was”- posyłam was do tych, którzy Mnie nie słyszeli, zapomnieli o Mnie, którym gdzieś załamało się życie, ale także do tych, którzy stali się sceptykami ze względu na konsumpcyjny styl funkcjonowania współczesnego świata (…). Wychodzimy na ocean młodych ludzi, którzy przyjeżdżają na Festival Pol’and’Rock i spędzamy z nimi czas – wskazał ks. Artur Godnarski.

Kapłan zwrócił uwagę, iż kluczem do zrozumienia ewangelizacji jest słowo „towarzyszyć”. W Kościele musimy uczyć się towarzyszenia – dodał koordynator Przystanku Jezus.

– Niektórzy myślą, że ewangelizacja to jest dzieło nawracania innych, natomiast stanowi to mylny stereotyp. Pan Jezus nie posłał nikogo, aby kogoś nawracał, tylko żebyśmy czynili innych uczniami. Zatem, żeby czynić kogoś uczniem, samemu trzeba uczniem być. Uczyć człowieka zatrzymywania się przy Jezusie i budowania autorytetu Słowa Bożego, autorytetu Jezusa Chrystusa, który ma słowa życia. Robimy to przez pokorną obecność. Bardzo często polega ona na wysłuchaniu drugiego człowieka, byciu przy nim (…). Ważnym elementem ewangelizacji jest również zaproszenie do wspólnej liturgii Eucharystii (…). Młody człowiek może zobaczyć piękno Kościoła, usłyszeć orędzie Ewangelii, ale także spotkać przyjaciół Jezusa, którzy chętnie opowiedzą o tym, co Chrystus zdziałał w życiu każdego z nich – powiedział gość Radia Maryja.

Są siły, które próbowały podzielić młodych ludzi, ale mamy głębokie przekonanie, że młodzież jest jednakowa – podkreślił ks. Artur Godnarski.

– W tym roku razem z nami będzie Norbert, młody chłopak, który w ubiegłym roku w zupełnie niespodziewanych okolicznościach przeżył bardzo bliskie spotkanie z Panem Jezusem. Chce się podzielić swoim świadectwem przemiany życia i wyjścia z długoletniej depresji. Stało się to właśnie w ubiegłym roku na Przystanku Jezus, kiedy prowadziliśmy misję ewangelizacyjną (…). Jesteśmy ewangelicznymi siewcami, którzy idą i sieją ziarno w nadziei, że znajdzie ono właściwy grunt także w środowiskach lokalnych – podkreślił kapłan.

Cała rozmowa z ks. Arturem Godnarskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl