LM-60D. Fot. ZM Tarnów

Grójec: WOT i Wojska Lądowe otrzymają 780 lekkich moździerzy piechoty

W Grójcu podpisano umowę na dostawę 780 lekkich moździerzy piechoty, które trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Lądowych; wartość umowy to ponad 31 mln zł; dostawa pierwszych 150 moździerzy planowana jest na drugą połowę 2019 r. – poinformował dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

„W zakresie wyposażenia WOT w nowoczesny sprzęt chciałbym z dumą zakomunikować, że została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Zakładami Mechanicznymi w Tarnowie, na mocy której nabędziemy 780 sztuk bardzo nowoczesnych moździerzy” – powiedział gen. Wiesław Kukuła podczas uroczystości na terenie Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu.

Gen. Wiesław Kukuła zaznaczył, że wyposażenie to trafi nie tylko do Wojsk Obrony Terytorialnej, ale również do Wojsk Lądowych. Dodał, że sprzęt ten będzie dostarczany do końca 2022 roku, a pierwsze 150 sztuk zostanie przekazana armii w drugiej połowie 2019 roku.

Jak przekazał resort obrony, moździerze znajdą się na wyposażeniu każdej kompanii lekkiej piechoty w batalionach WOT; będą wykorzystywane nie tylko z amunicją bojową i szkolną, ale też oświetlającą przy wsparciu działań z zakresu zarządzania kryzysowego, czy też akcji poszukiwawczych.

Wojska Obrony Terytorialnej liczą obecnie 17 060 żołnierzy.

 

PAP/RIRM

drukuj