fot. wojsko-polskie.pl/3bot

Świętokrzyscy Terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – opieka nad zarażonymi coronawirusem w izolatorium

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają personel medyczny i sanitarny w walce z COVID-19. Dziś Terytorialsi rozpoczęli działania w nowym obszarze – opieka nad zarażonymi coronawirusem w izolatorium.

Żołnierze 10 ŚBOT rozpoczynają walkę z COVID-19 na pierwszej linii. Czterech żołnierzy OT (trzech ratowników medycznych i jeden lekarz) rozpoczęło całodobową opiekę nad pacjentami chorymi na koronawirusa. Takim wsparciem zostało objęte izolatorium przy Starachowickim Szpitalu.

„Wspieramy świętokrzyskie służby medyczne również poprzez odciążanie personelu medycznego. W 16 placówkach medycznych na terenie Województwa Świętokrzyskiego miedzy innymi w Kielcach, Czerwonej Górze, Sandomierzu, Staszowie, Morawicy, Ostrowcu Świętokrzyskim, Włoszczowie, Busku Zdroju, Skarżysku – Kamiennej, Jędrzejowie i Końskich nasi żołnierze mierzą temperaturę pacjentom przy wejściu do szpitali. Dostarczyliśmy również do szpitali w Kielcach oraz Starachowicach środki do dezynfekcji oraz respiratory” – poinformował w komunikacie Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”.

Wojska Obrony Terytorialnej już 6 marca br. włączyły się we wsparcie innych podmiotów w walce z pandemią COVID-19. Pierwszym zadaniem było wsparcie kombatantów Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych oraz osób starszych, kolejnymi było wsparcie Straży Granicznej i służb lotniskowych.

Od 18 marca br. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 4 tys. żołnierzy WOT. Kolejnych blisko 22 tys. pozostaje w podwyższonej, 12-godzinnej gotowości do działania.

radiomaryja.pl

drukuj