fot. PAP/Leszek Szymański

Trwają szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19  

Trwa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 kolejnej grupy środowiska nauczycielskiego. ZNP domaga się szczepień nie tylko dla nauczycieli, ale dla wszystkich pracowników oświaty. Tymczasem prezydent Andrzej Duda zainicjował rozmowy odnośnie zakupu dla Polski kolejnych szczepionek – tym razem z rynku chińskiego, a Polfa Tarchomin przygotowuje się do rozlewu szczepionek. Linia technologiczna ma być gotowa na jesieni.

Dzisiejszy bilans epidemii to ponad 7900 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 216 zgonów. Ministerstwo Zdrowia podaje kolejne dane dotyczące rosnącej liczby osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. To ponad 3 miliony 300 tys., z czego blisko 1 milion 200 tys. z nich otrzymało już drugą dawkę szczepionki. Dziś ruszyła rejestracja na szczepienia kolejnej grupy nauczycieli. Zapisy potrwają do jutra.

Głos ws. szczepień środowiska nauczycielskiego zabrał Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

– Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje kontynuacji szczepienia nauczycieli i pracowników niebędących nauczycielami na każdym poziomie od przedszkola po szkoły wyższe – powiedział Sławomir Broniarz.

Domagamy się także uporządkowania informacji, przekazywanych nauczycielom i pracownikom oświaty – podkreślił prezes ZNP, nawiązując do wypowiedzi prof. Andrzeja Horbana o rzekomym wstrzymaniu szczepień dla środowiska nauczycielskiego, która ostatecznie została zdementowana przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Szef resortu zdrowia przekazał informacje ws., jak zaznaczył, pozytywnego wpływu szczepień przeciwko COVID-19 na zachorowalność wśród środowiska lekarskiego.

– Od początku grudnia spadek z dziennego poziomu powyżej 200 do 10. Tutaj nie widać trzeciej fali! – podkreślił szef resortu zdrowia.

Dziś na temat zakupu kolejnych szczepionek dla Polski – tym razem z rynku chińskiego – rozmawiał z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem, prezydent Andrzej Duda. O szczegółach mówił prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Przewodniczący Xi Jinping zapewnił prezydenta, że istnieje taka możliwość, natomiast oczywiście kwestie szczegółowe należy teraz przedyskutować, przenegocjować na poziomie międzyrządowym oraz pomiędzy firmami, żeby kontrakt handlowy na zakup szczepionki chińskiej do Polski był realny – oznajmił minister Krzysztof Szczerski.

Tymczasem w Polfie Tarchomin montowana jest linia do rozlewu szczepionek przeciwko COVID-19.

– Dokładnie w maju rozpocznie się zestawianie tej linii. Ona będzie gotowa jesienią i wtedy Polfa Tarchomin będzie gotowa, żeby do rozlewania szczepionek przystąpić. Oczywiście po uzyskaniu tego wkładu, tej rzeczywistej szczepionki – podkreślił Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Firma prowadzi obecnie rozmowy z dwoma poważnymi międzynarodowymi koncernami farmaceutycznymi w celu pozyskania materiału. Minister aktywów państwowych podkreślił, że rozwój Polfy Tarchomin to ważny krok w kierunku wyjścia z tzw. obszaru wykluczenia farmaceutycznego, jaki kształtował się w Polsce od ponad 20 lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl