fot. pixabay.com

Australia: Lekarzy straszy się surowymi karami za podważanie szczepień na COVID-19

Pracownikom medycznym w Australii grożą surowe kary, w tym utrata prawa wykonywania zawodu, za szerzenie twierdzeń antyszczepionkowców, które mogą zakłócić krajowy program szczepień przeciw COVID-19 – poinformowały w środę miejscowe media.

Australijska agencja regulacji pracowników służby zdrowia AHPRA i rady poszczególnych zawodów medycznych przestrzegły w komunikacie lekarzy, pielęgniarzy i farmaceutów przed przekazywaniem takich twierdzeń pacjentom oraz w mediach społecznościowych – przekazał dziennik „Sydney Morning Herald”.

Komunikat poparły wszystkie krajowe rady pracowników służby zdrowia, w tym rada medyczna oraz rady pielęgniarzy i położników, farmaceutów i dentystów.

„W profesjonalnej praktyce medycznej nie ma miejsca na przekaz antyszczepionkowy, a jakiekolwiek promowanie twierdzeń antyszczepionkowych, w tym w mediach społecznościowych i w reklamach, może się spotkać z reakcją regulacyjną” – oświadczył cytowany w oświadczeniu prezes rady farmaceutów Brett Simmonds.

We wrześniu 2020 roku AHPRA potwierdziła, że otrzymała doniesienia o lekarzach i innych pracownikach służby zdrowia rozpowszechniających treści antyszczepionkowe i teorie spiskowe dotyczące COVID-19 na półprywatnych grupach w mediach społecznościowych – przypomina „Sydney Morning Herald”.

„Pracownicy (służby zdrowia) mają obowiązek promować zdrowie w społeczności poprzez zapobieganie chorobom i ich kontrolowanie (…) Zasady krajowych rad wymagają od nich gwarancji, że osobiste przekonania nie będą negatywnie wpływać na pacjentów i klientów” – przekazał gazecie rzecznik AHPRA.

Ostrzeżenie zbiega się w czasie z planowanym na środę rozpoczęciem w Australii szczepień preparatem AstraZeneca. W kraju trwają już szczepienia niektórych grup specyfikiem Pfizera, ale zgodnie z rządowym programem większość Australijczyków ma otrzymać preparat AstraZeneca.

W komunikacie AHPRA i rad zawodowych wezwano pracowników służby zdrowia, aby zaszczepili się przeciw COVID-19, o ile nie występują u nich przeciwwskazania natury medycznej. Zaapelowano do nich również o przejście koniecznych szkoleń i uzyskanie akredytacji potrzebnych do podawania szczepionek.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl