fot. Paulina Lęcznar

Podkarpaccy terytorialsi złożyli przysięgę w Lesku

W niedzielę na Rynku w Lesku żołnierze przysięgali na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. W obecności parlamentarzystów, władz samorządowych, rodziców i bliskich, dowódca brygady, płk Dariusz Słota, przyjął ślubowanie od 53 ochotników.

Tuż po obchodach 82. rocznicy agresji Sowietów na Polskę, 19 września przed południem na Rynku w Lesku słowa roty przysięgi wypowiedziało 53 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytorialsi przysięgali na sztandar 3. PBOT. Rocznicę jego wręczenia przez Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, terytorialsi będą wspominać w najbliższe Święto Wojsk Obrony Terytorialnej – 27 września. Uroczystościom na Rynku w Lesku towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy, im. ppłk. Adama Lazarowicza, ps. „Klamra” oraz Orkiestra Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

fot. Paulina Lęcznar

fot. Paulina Lęcznar

Wśród przysięgających żołnierzy w jednym szeregu stanęli terytorialsi, którzy na co dzień wykonują bardzo różne zawody m.in.: mechanik lotniczy, naczelnik urzędu pocztowego, ratownik medyczny, pielęgniarka, inżynier budownictwa, uczniowie technikum, szkół branżowych, studenci oraz wielu innych.

fot. Paulina Lęcznar

fot. Paulina Lęcznar

Pytani o powody podjęcia służby w szeregach 3. Podkarpackiej Brygady OT, nowopowołani terytorialsi podawali różne. Jak zgodnie jednak przyznają, najczęściej kierowała nimi chęć służenia ojczyźnie, tradycje i uczucia patriotyczne oraz potrzeba sprawdzenia samego siebie. Wielu z nich traktuje służbę w szeregach WOT jako inwestycję w rozwój osobisty.

fot. Paulina Lęcznar

fot. Paulina Lęcznar

Uroczysta przysięga jest zakończeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które odbyło się na terenie obiektów szkoleniowych w Dębicy. „Szesnastkę” prowadzili wyselekcjonowani i doświadczeni instruktorzy z pododdziałów 33. Batalion Lekkiej Piechoty z Dębicy. Ochotnicy uczyli się praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi terytorialsów, gdyż cykl szkolenia trwa 3 lata
i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład Brygady wchodzi sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz nowotworzony w Przemyślu. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

kpt. Witold Sura/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl