fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Min. M. Błaszczak: Żołnierze WOT ograniczają zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niewątpliwie służą ludziom, to jest ich powołanie – zawsze blisko, zawsze gotowi

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej znowu są na pierwszej linii. Wspólnie ograniczają zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niewątpliwie służą ludziom, to jest ich powołanie. To jest maksyma, której są wierni – zawsze blisko, zawsze gotowi. Tak jest w przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej, które niewątpliwie zdają egzamin na ocenę celującą – zaznaczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w piątkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

W Polsce został wprowadzony stan epidemii z uwagi na stale rosnące liczby osób zakażonych koronawirusem. [czytaj więcej] Polskie władze podkreślają, że ilość testów na koronawirusa wykonywanych w Polsce jest stosunkowo dobra w porównaniu z innymi krajami i apelują o odpowiedzialność.

– Jestem zbudowany postawą ludzi, którzy są świadomi zagrożeń, którzy przestrzegają zasad. To niewątpliwie jest świetne świadectwo naszej odpowiedzialności i naszej solidarności, bo przecież mamy świadomość tego, że łamanie zasad naraża nas wszystkich na realne niebezpieczeństwo. Sam fakt, że spędzamy czas w domach, (…) to świadczy o tym, że jesteśmy solidarni wobec siebie; to świadczy o tym, że bardzo poważnie podchodzimy do tych wszystkich wyzwań, jakie przed nami stanęły i dzięki takiej postawie mamy szansę, żeby te wszystkie zagrożenia dotknęły nas w mniejszym stopniu, niż mogłyby dotknąć – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Żołnierze Wojska Polskiego oraz Wojsk Obrony Terytorialnej aktywnie zaangażowali się w działania mające na celu pomoc Polakom w tej wyjątkowej sytuacji.

– Od razu żołnierze Wojska Polskiego stawili się do służby, jako pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – to jest zupełnie oczywiste, gdyż jest to najmłodsza formacja Polskich Sił Zbrojnych, która została powołana właśnie w tym celu, żeby wspierać w sytuacji kryzysowej zarówno inne służby, jak i żeby wspierać ludzi. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej np. wspierają osoby starsze, które przebywają w domach, dostarczając jedzenie, robiąc zakupy. Pod opieką żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest ponad 500 kombatantów. Żołnierze zarówno Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i wojsk operacyjnych są na granicach – wskazał minister obrony narodowej.

– Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej znowu są na pierwszej linii. Wspólnie ograniczają zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niewątpliwie służą ludziom, to jest ich powołanie. To jest maksyma, której są wierni – zawsze blisko, zawsze gotowi. Tak jest w przypadku Wojsk Obrony Terytorialnej, które niewątpliwie zdają egzamin na ocenę celującą – dodał.  

Z powodu zagrożenia koronawirusem spadła liczba chętnych do oddawania krwi, której zaczyna brakować w całym kraju.

– Chciałbym podkreślić udział żołnierzy w akcji honorowego krwiodawstwa. Dowiedziawszy się o tym, że jest kłopot, jeśli chodzi o bank krwi, zwróciłem się z apelem do żołnierzy Wojska Polskiego. Jestem podbudowany honorowym oddawaniem krwi – 50 litrów zostało oddanych wczoraj, ta akcja wciąż trwa – powiedział gość TV Trwam.

Wojska Obrony Terytorialnej wraz z Radiem Maryja rozpoczęły wspólną akcję informacyjną dotyczącą sytuacji związanej z koronawirusem. Każdego dnia na antenie rozgłośni żołnierze będą odpowiadali na pytania słuchaczy. [czytaj więcej

– Od wczoraj działa infolinia, która jest zorganizowana przez Wojska Obrony Terytorialnej; dyżurują tam psychologowie. Dziś po raz pierwszy zainaugurowaliśmy cykl audycji na antenie Radia Maryja, codziennie o godz. 13.10 w „Aktualnościach dnia” przez pól godziny żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozmawiają ze słuchaczami Radia Maryja i informują o tym, gdzie można uzyskać pomoc. WOT jest zorganizowany w ten sposób, że w każdym województwie jest brygada, a w poszczególnych powiatach bataliony, gdzie można uzyskać pomoc; udzielają porad, jak się zachować – akcentował szef resortu obrony narodowej.

radiomaryja.pl

drukuj