fot. media.terytorialsi.wp.mil.pl

[TYLKO U NAS] płk M. Pietrzak: Żołnierze WOT wspierają służby medyczne, policję oraz Straż Graniczną. Jesteśmy po to, by pomagać w tych trudnych chwilach

Żołnierze WOT to ten potencjał, który w tej chwili wspiera służby medyczne, wspiera inne formacje, jak chociażby policję, Straż Graniczną, opiekę medyczną. Jesteśmy po to, aby wspierać, by pomagać w tych trudnych chwilach – mówił podczas sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

Wojska Obrony Terytorialnej w walkę z pandemią włączyły się 6 marca. Pierwszym ich zadaniem było wsparcie kombatantów Armii Krajowej i organizacji niepodległościowych, a także seniorów. WOT pomaga także Straży Granicznej oraz służbie lotniczej.

Płk Marek Pietrzak zwrócił uwagę, że operacja „Odporna wiosna” to działania, w których zaangażowane jest 95 proc. sił WOT. W tych działaniach bierze udział 4211 żołnierzy i podchorążych akademii wojskowych.

– Skierowaliśmy bardzo dużą liczbę żołnierzy do wsparcia policji. Wykonujemy dwie grupy zadań. Pierwsze to są tzw. partole prewencyjne, czyli to jest patrolowanie wspólnie z policjantami skwerów, parków, punktów, miejsc, gdzie osoby mogą się zbierać i nieopatrznie dystrybuować wirusa na kolejne osoby. To jest nasze główne zadanie. W tej chwili w te działania jest zaangażowanych blisko 2 tys. żołnierzy obrony terytorialnej – w partole prewencyjne oraz w monitoring kwarantanny. Kolejne nasze działania to, co robimy od początku naszego zaangażowania, czyli opieka nad osobami starszymi, opieka nad kombatantami, dowóz żywności oraz bardzo bliska współpraca z ośrodkami pomocy społecznej – podkreślił gość Radia Maryja.

Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej oddelegowani do służby w Dowództwie WOT opracowali także aplikację webową, która połączy oficerów łącznikowych z brygad WOT z pracownikami organizacji pomocowych w celu udzielenia wsparcia osobom potrzebującym. Narzędzie jest również dostępne dla urzędów, organów medycznych i sanitarnych. [zobacz więcej]

Rzecznik prasowy WOT zaznaczył, że za kilka dni żołnierze WOT będą współpracowali z Agencją Rezerw Materiałowych.

– Wojska Obrony Terytorialnej są tylko pewnym elementem sił zbrojnych. W ramach sił zbrojnych na dzień dzisiejszy ponad 8 tys. żołnierzy, 4 tys. żołnierzy WOT, to jest ten potencjał, który w tej chwili wspiera służby medyczne, wspiera inne formacje, jak chociażby policję, Straż Graniczną, opiekę medyczną. Jesteśmy po to, aby wspierać, by pomagać w tych trudnych chwilach – wskazał płk Marek Pietrzak.

Terytorialsi budują także szpitale polowe, dostarczają sprzęt do placówek medycznych oraz oddają honorowo krew. Działa także [infolinia] pomocy psychologicznej pod nr 800 100 102.

Jak wskazała psycholog w dowództwie WOT Katarzyna Wiejak, podczas rozmów telefonicznych pojawia się temat m.in. związany z samotnością i izolacją od innych ludzi.

– Te problemy dominują. Jak sobie poradzić z tym, że nie możemy się spotkać z drugim człowiekiem, że nie możemy wyjść z domu, że nasilają się też różnego rodzaju nasze problemy, lęki, które na co dzień były, ale one były rozpraszane w takim codziennym życiu. Teraz to życie gdzieś się dla większości z nas zatrzymało na poziomie naszego własnego domu i to są te problemy wynikające z poczucia osamotnienia. To jest temat, który przewija się we wszystkich telefonach. Staramy się wszystkich wspierać, podpowiadać, jak sobie z tym na co dzień radzić i dać ludzkiego wsparcia, życzliwości – powiedziała Katarzyna Wiejak.

Płk Marek Pietrzak wspomniał, że żołnierze WOT współpracują ze 102 placówkami medycznymi.

– Jest to mierzenie temperatury u osób, które przybywają do tych placówek oraz wśród personelu. Są to działania porządkowo-organizacyjne w zakresie regulacji ruchu przed tymi placówkami. Czasami jest to wystawianie pewnych elementów logistycznych. (…) Również wspieramy rodziny personelu medycznego. Współpracujemy z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych oraz z okręgowymi izbami pielęgniarskimi – podsumował rzecznik WOT.

Całość sobotniej audycji z udziałem żołnierzy WOT wraz z pytaniami od słuchaczy można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj