fot. PAP/Adam Guz/KRPM

Rząd wprowadził nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili nowy pakiet obostrzeń, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Szef rządu ocenił, że Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Wskazał, że dziś zarejestrowano najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tysiące. W szpitalach zajętych jest ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych.

Równocześnie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby wykonano rekordową liczbę testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Zrobiono ich 102 579, w tym 21 966 testów antygenowych.

Zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Stąd, jak powiedział, wszystkie trudne decyzje są konieczne po to, by opanować tę falę pandemii.

– Stawką naszych działań jest to, żeby ratować życie naszych obywateli. Dlatego ograniczenie mobilności, swobód gospodarczych, jest konieczne. COVID-19 atakuje wszystkich, coraz częściej ludzi młodszych. Słyszymy o bardzo ciężkich przypadkach. Dlatego w tej chwili potrzebujemy narodowej solidarności. Dość z politycznymi przepychankami. Apeluje do opozycji – jeżeli nie potraficie działać solidarnie, razem z rządem, nie zaogniajcie sytuacji – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaapelował też o spędzanie świąt Wielkanocy w wąskim gronie.

Minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował, że od najbliższej soboty przez dwa tygodnie będą obowiązywały dodatkowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa. W tym czasie zamknięte mają być wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane. Dostępne pozostają jedynie składy budowlane.

W sklepach obowiązywać będą nowe limity klientów – 1 osoba na 20 m kwadratowych. To samo podejście będzie stosowane w odniesieniu do kościołów – powiedział minister.

– Od 27 marca będzie obowiązywał nowy limit osób, który będzie zdefiniowany analogicznie, jak w przypadku handlu wielkopowierzchniowego, czyli 1 osoba na 20 m kwadratowych, oczywiście przy wszystkich dodatkowych zasadach, które należy zachowywać – odstęp 1,5 m, zakładanie maseczki i stosowanie podstawowego zabezpieczenia – wskazał minister Adam Niedzielski.

Od soboty nieczynne mają być salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne, a także przedszkola i żłobki. Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Od soboty działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl