fot. twitter.com

Kto może liczyć na zasiłek chorobowy w związku z odbywaniem kwarantanny? ZUS odpowiada

Każdy, kto przebywa w kwarantannie z powodu epidemii koronawirusa może liczyć na zasiłek chorobowy. Dodatkowe świadczenie przysługuje także rodzicom dzieci, którym odwołano zajęcia, a które potrzebują opieki.

Od 12 marca wszystkie szkoły, uniwersytety, przedszkola i żłobki są zamknięte. Zajęcie zostały zawieszone do 25 marca. Niewykluczone jednak, że przerwa zostanie wydłużona do Wielkanocy. Co w takiej sytuacji mają zrobić rodzice dzieci do lat ośmiu? Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska przypomina o dodatkowym zasiłku opiekuńczym.

– Jest to świadczenie specjalne, jak sama nazwa mówi, dodatkowe, związane z potrzebą opieki nad dziećmi z tytułu zamknięcia placówek opiekuńczych. Z punktu widzenia ubiegania się o to świadczenie, wystarczy złożyć oświadczenie do swojego płatnika składek – mówi prezes ZUS.

Czyli do swojego pracodawcy. Dodatkowe świadczenie przysługuje nie tylko pracownikowi, ale także tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Jego wysokość to 80 proc. dziennego wynagrodzenia. Podobnie jest w przypadku przymusowej kwarantanny.

– Za czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny przysługuje najpierw dla pracowników wynagrodzenie ze stosunku pracy do 33 dni, czyli to świadczenie wypłaca pracodawca, a powyżej 33 dnia już wypłacamy wypłatę my, jako instytucja ubezpieczeniowa – wskazuje prof. Gertruda Uścińska.

Do tego potrzebujemy jednak decyzji o skierowaniu pracownika na kwarantannę przez inspektora sanitarnego lub lekarza. Wszystko odbywa się drogą elektroniczną.

– Z punktu widzenia tych zagrożeń, które stwarza przemieszczanie się, kontaktowanie, brak takich instrumentów jak platformy elektroniczne, gdzie rejestrujemy zarówno orzeczenia jak i też skalę wypłat w konsekwencji tych orzeczeń, stwarzałoby gigantyczne zagrożenie dla nas i dla państwa – mówi prezes ZUS.

Z tego też powodu ZUS podjął szereg innych działań ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa.

– Przesunęliśmy terminy wizyt w Zakładzie w celu badania lekarskiego. Oczywiście lekarzy orzecznicy pracują na podstawie dokumentacji. Natomiast te terminy badań bezpośrednich, które będą konieczne, odbędą się oczywiście w późniejszym okresie. Również podjęliśmy decyzję formalną, że turnusy rehabilitacyjne rozpoczynające się po 14 marca, też zostaną przesunięte na późniejszy okres – podkreśla prof. Gertruda Uścińska.

Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat świadczeń z powodu epidemii koronawirusa należy zadzwonić pod numer 22 290 87 01. Jeżeli chcemy uzyskać informacje o odwołanych badaniach i rehabilitacji, należy zadzwonić pod numer 22 290 87 03.

TV Trwam News

drukuj