fot. nasz dziennik

„Nasz Dziennik”: Badania okresowe pracowników zostają zawieszone na czas trwania epidemii koronawirusa

Badania okresowe pracowników zostają zawieszone na czas trwania epidemii koronawirusa – poinformował „Nasz Dziennik”. Rząd zdaje sobie sprawę z tego, że w obecnej sytuacji epidemicznej pracodawcy mają problem z realizacją badań okresowych.

Prace legislacyjne w tej sprawie prowadzą wspólnie resorty zdrowia oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Apelowali o to między innymi pracodawcy czy związki zawodowe.

Wśród propozycji jest na przykład: przedłużenie obowiązywania badań dopuszczających do pracy. Wiceminister pracy Stanisław Szwed mówi, że proponowane rozwiązania mają ułatwić prace pracownikom, a pracodawcom – funkcjonowanie.

– Chcemy wprowadzić zapis, żeby badania wstępne nowych pracowników mogły być wykorzystywane także telefonicznie na odległość lub niekoniecznie przez lekarzy medycyny pracy, ale lekarzy w ogóle, żeby dostępność była zdecydowanie łatwiejsza. Chodzi o to, że dzisiaj badanie wstępne, okresowe lub kontrolne jest mocno utrudnione, stąd szukamy rozwiązania, żeby nie pozbawić takiej możliwości pracowników i nie utrudnić funkcjonowania pracodawcom, żeby to wszystko mogło dalej normalnie funkcjonować. Takie działania są podjęte i one znajdą się w specustawie – podkreśla Stanisław Szwed.

Specustawę – najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu – rozpatrzy Sejm.

Przypomnijmy, obecnie prawo pracy zabrania podjęcia zadań służbowych przez pracownika, gdy nie ma on ważnych badań lekarskich.

RIRM

drukuj