fot. twitter.com

Termin egzaminów i matur na razie zgodnie z planem

Na razie nie ma przeciwskazań, by egzaminy i matury odbyły się w innym terminie niż pierwotnie planowany. Jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej ma w zanadrzu inne rozwiązania. O sytuacji polskiego szkolnictwa rozmawiał z redakcją TV Trwam News minister Dariusz Piontkowski.

W tej chwili podstawa programowa w szkołach nie jest realizowana. Zajęcia, które odbywały się w ostatnich dniach, miały charakter rozszerzający. Była to powtórka materiału, która miała zachęcić uczniów do poszerzania wiedzy.

– Podstawę programową chcemy systematycznie rozpocząć realizować od 25 marca. Chcieliśmy, aby szkoły, nauczyciele, ale także dzieci, rodzice przygotowali się na ten nowy sposób nauczania, bo przecież jest to rewolucja technologiczna, którą musimy wprowadzić w okresie zaledwie kilku dni – mówi Dariusz Piontkowski.

95 procent szkół jest gotowa bądź już prowadzi nauczanie na odległość w różnych formach – wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. W rozporządzeniu zapisano, że nauczyciele powinni korzystać z różnych form nauki, tak, by każdy z uczniów miał dostęp do materiałów.

– Po pierwsze, nie narzucamy jednej możliwej formy zajęć. Mówimy przede wszystkim o tym, że nauczyciele powinni pamiętać, że uczniowie mają różne warunki techniczne w domach. Nawet jeśli jest dostęp do internetu, jeśli jest komputer, to czasami jest rodzeństwo, rodzice pracują zdalnie i wówczas tego sprzętu może być niewystarczająca ilość, aby wszystkie zajęcia prowadzić online – wskazuje minister edukacji narodowej.

Obecna przerwa od standardowej formy prowadzenia zajęć, jak na razie nie wiąże się ze zmianą terminów egzaminów czy matur. Ministerstwo szykuje jednak plan B.

– Gdyby jednak trzeba było przedłużyć okres zawieszenia zajęć tradycyjnych w szkołach, będziemy przygotowywali zmiany w prawie. Specustawa daje nam możliwość, aby zmieniać terminarz roku szkolnego dosyć szybko. W tej chwili rozważamy różne scenariusze, łącznie z tym, aby ewentualnie zmienić termin egzaminu – dodaje min. Dariusz Piontkowski.

Dziś jednak, jak wskazuje minister, jest zbyt wcześnie, by tego typu decyzje podejmować.

TV Trwam  News

drukuj