fot. Radio Maryja

IMGW ostrzega przed przymrozkami

W najbliższych dniach czekają nas przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego kraju. Ujemne wartości na termometrach zaobserwujemy do najbliższej środy. Lokalnie temperatura może spaść nawet do -7 stopni, a przy gruncie do -9. 

Fala chłodu spowodowana jest powietrzem arktycznym, które napływa do nas z północnego-wschodu.

Rafał Maszewski, klimatolog, zauważa, że przymrozki o tej porze roku są normalnym zjawiskiem, ale mogą one negatywnie wpłynąć na przyrodę.

– Spadek temperatury jest spowodowany głównie napływem arktycznego powietrza, bezchmurnym niebem – powietrze jest suche – występuje słabnący wiatr. Poza tym noc jest jeszcze długa, przez to może się wyraźnie wychładzać. W dzień temperatury będą dodatnie. Jeśli chodzi o przyrodę, jest ona narażona, bo jest już dosyć mocno rozbudzona po tej ciepłej zimie, więc szkody mogą się pojawiać. Przy gruncie temperatura -7 stopni to dla przyrody poważny mróz – podkreśla.

Od czwartku temperatura ma wzrastać. Z południowego-wschodu do Polski napłynie cieplejsze powietrze. Temperatura powietrza ma przekroczyć nawet 16 stopni. Zdaniem klimatologów, mimo ocieplenia, na wiosnę będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl